FOMC nie zmienia swojej polityki

WST, MarketWatch
opublikowano: 24-10-2012, 20:22

Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), amerykańskiego organu odpowiedzialnego za prowadzenie polityki stóp procentowych, nie zmienili poziomu stóp i  podtrzymali zapowiedzi o ich pozostawieniu na wyjątkowo niskim poziomie do połowy 2015 roku.

Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 proc.

Z kolei z zapisków z wrześniowego spotkania wynika, że  członkowie FOMC zauważali, że aktywność gospodarcza w USA nadal rozwija się w umiarkowanym tempie w ostatnich miesiącach.

Wzrost zatrudnienia był powolny, a stopa bezrobocia pozostaje podwyższona. Wydatki gospodarstw domowych nieco przyspieszyły, ale wzrost nakładów na środki trwałe przedsiębiorstw wyhamował.

Sektor mieszkaniowy wykazały dalsze oznaki poprawy, choć nadal znajduje się na depresyjnym poziomie. Inflacja podniosła się nieco, odzwierciedlając wyższe ceny energii. Długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają stabilne.

Działania podejmowane przez Komitet mają na celu wspieranie jak najwyższego wzrostu zatrudnienia i zapewnienie stabilności cen. Komitet wyraża zaniepokojenie, że bez wystarczającej polityki akomodacyjnej, wzrost gospodarczy może nie być wystarczająco silny, aby wygenerować długotrwałą poprawę warunków na rynku pracy.

Ryzyka jakie odnotowywane są na światowych rynkach finansowych wciąż stanowią znaczne zagrożenia dla perspektyw wzrostu gospodarczego USA. Komitet oczekuje, że inflacja w średnim okresie prawdopodobnie utrzyma się lub będzie poniżej przyjętego 2-proc. celu.

FOMC potwierdził utrzymanie super  łagodnego nastawienia w polityce monetarnej tak długo jak będzie to konieczne, by gospodarka miała solidne i niezagrożone fundamenty do wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu