FOMC obciął stopy o 25 pb

WST, MarketWatch
30-04-2008, 20:17

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, amerykańskie władze monetarne obniżyły o 25 pkt. bazowych stopy procentowe. Stopa funduszy federalnych spadła tym samym do 2 proc. Równocześnie obniżono do  2,25 proc. stopę dyskontową.

To była siódma z rzędu redukcja ceny długu.

Uzasadnieniem dla środowej decyzji FOMC ma być słaby stan amerykańskiej gospodarki. Członkowie władz monetarnych podkreślili zauważalne pogorszenie kondycji rynku pracy i widoczny spadek wydatków konsumenckich. Niepokojącym sygnałem jest także spadek inwestycji realizowanych przez firmy.

W dalszym ciągu cieniem na całej gospodarce kładzie się sytuacja sektora finansowego pogrążonego w kryzysie po załamaniu na rynku kredytowym. Zdaniem FOMC, należy oczekiwać, że będzie się to negatywnie przekładać na wzrost gospodarczy w kolejnych miesiącach.
FOMC podkreślił po raz kolejny znaczenie rekordowo wysokich cen energii, które nie pozostają bez wpływu na inflację, choć tą nadal udaje się utrzymywać w ryzach. Problemem mogą być jednak oczekiwania inflacyjne społeczeństwa, które mogą tworzyć presję na wzrost płac.

Z komunikatu nie można wyciągnąć wniosku odnośnie dalszej polityki władz monetarnych. Nie stwierdzono jasno czy będzie to w najbliższym czasie ostatnia redukcja stóp procentowych. FOMC standardowo podał, że wszystko będzie zależeć od sytuacji na rynku i danych makro.

Dzisiejsza decyzja nie podjęta była jednogłośnie. Przeciwko obniżce głosowało dwóch członków FOMC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / FOMC obciął stopy o 25 pb