Food Expo wspiera polski eksport

KRZYSZTOF JURGIEL, minister rolnictwa i rozwoju wsi
opublikowano: 17-05-2018, 22:00

Kolejna edycja Targów Warsaw Food Expo to kolejna możliwość promocji polskiej żywności.

Jesteśmy znaczącym producentem produktów rolno-spożywczych. Potencjał naszego rolnictwa sprawia, że wytwarzamy więcej żywności, niż jesteśmy w stanie spożytkować. Kwestia eksportu nabiera więc coraz większego znaczenia. Konsekwentnie zabiegamy o dostęp do kolejnych rynków. Dla naszych produktów otworzyliśmy w ciągu dwóch i pół lat 35 nowych rynków zbytu. Poza Unią Europejską, największego odbiorcy polskiej żywności, eksportujemy także do Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej.

Mamy piękne i wielowiekowe tradycje wytwarzania wyśmienitych wyrobów mięsnych, mleczarskich czy też piekarniczych i cukierniczych. Konsumenci cenią je za ich wyjątkowe walory smakowe i doskonałą jakość. Polskie szynki i kiełbasy to przykłady najwyższej jakości tradycyjnych wyrobów. Współczesny konsument, w miarę wzrostu własnej zamożności, coraz częściej zwraca się właśnie ku takim produktom. Poszukuje produktów odznaczających się wyjątkowymi walorami smakowymi, zapachowymi, przy jednoczesnym zagwarantowaniu najwyższej jakości. Pracowitość polskich rolników, ich dbałość o ochronę środowiska i efektywne wykorzystywanie dostępnych funduszy krajowych i unijnych sprawiają, że chociaż mają jeszcze nierówne warunki wsparcia, potrafią skutecznie konkurować na jednolitym rynku.

Dzięki temu dostarczają bardzo dobre jakościowo surowce do przetwórstwa rolno-spożywczego. Polskie zakłady przetwórcze należą do jednych z najnowocześniejszych w Europie. Efektem takiego połączenia jest systematycznie rosnący eksport naszych produktów rolno-spożywczych, którego wartość w ubiegłym roku przekroczyła poziom 27,3 mld euro. Niezmiennie też utrzymujemy dodatnie saldo wymiany tymi artykułami, które w minionym roku wynosiło 8,3 mld EUR.

Chcemy utrzymać korzystne tendencje rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich i dlatego cały obecny rząd odpowiada za sprawy rolnictwa i rozwoju wsi. 16 kluczowych projektów z tej dziedziny znalazło się w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jej wypełnieniem będzie Pakt dla obszarów wiejskich, który po raz pierwszy określi kierunki rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa, przy wykorzystaniu środków pochodzących z różnych polityk, w tym z polityki spójności. Zrównoważony charakter rozwoju pozwoli na poprawę jakości warunków życia na wsi i terenach wiejskich i zmniejszy dystans dzielący te obszary od terenów miejskich. Celem jest to, aby wieś stała się pożądanym miejscem do pracy, odpoczynku i zamieszkania.

Dlatego też stoimy na stanowisku, że nowa perspektywa finansowa po roku 2020 musi zapewnić odpowiedni poziom finansowania rosnących zadań wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej. Oprócz odpowiedniego poziomu finansowania, niezbędne jest wyrównanie wsparcia rolników w całej Unii Europejskiej. Dziś już nie ma uzasadnienia dla różnicowania wsparcia, tym bardziej wobec jednakowych, stale rosnących wymagań dotyczących warunków prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jestem przekonany, że te tematy również będą obecne podczas spotkań przedstawicieli branży rolno-spożywczej na Międzynarodowych Targach Żywności Warsaw Food Expo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KRZYSZTOF JURGIEL, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu