Ford zaskoczył rynek rekordową stratą w IV kwartale

Marek Druś
05-12-2001, 14:01

Ford, jeden z trzech największych amerykańskich koncernów motoryzacyjnych poinformował, że jego strata w czwartym kwartale może być większa niż oczekuje rynek.

Władze spółki poinformowały, że po czwartym kwartale strata na akcję spółki może wynieść aż 50 centów. Po trzecim kwartale spółka notowała 28 centów straty na akcję. Władze Forda zapowiadały wtedy, że w kolejnym kwartale wyraźnie się ona zmniejszy.

O pogorszeniu wyników Forda informował w tym tygodniu „The Wall Street Journal”. Gazeta napisała, że władze spółki będą negocjować ze Związkiem Pracowników Motoryzacji ograniczenie wydatków na opiekę zdrowotną pracowników. Według informatorów WSJ, przyczyną pogorszenia wyników Forda jest swoisty konkurs ofert, który ma obecnie miejsce na amerykańskim rynku. Aby sprzedawać auta mimo pogorszenia koniunktury firmy kuszą klientów nieoprocentowanymi kredytami na zakup nowych aut.

WSJ pomylił się tylko w jednym. Według szacunków dziennikarzy, strata Forda w IV kwartale miała wynieść 35 centów na akcję. Analitycy oczekiwali straty w wysokości 10 centów.

W ubiegłym miesiącu dokonała się zmiana na stanowisku prezesa spółki, którym został jeden z członków rodziny Ford. Analitycy podkreślali, że powrót rodziny założyciela firmy do aktywnego zarządzania firmą po kilkudziesięciu latach oznacza, że sytuacja spółki nie jest najlepsza.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ford zaskoczył rynek rekordową stratą w IV kwartale