Czytasz dzięki
PB Forecast

PB Forecast to nowy, subskrypcyjny serwis analityczny „Pulsu Biznesu” i centrum SpotData.

W zależności od tego, czy prowadzą Państwo działalność na rynkach Unii Europejskiej czy Europy Wschodniej, produkują opakowania czy działają w branży metalowej, mogą Państwo wybrać spośród czterech pakietów tematycznych: Makro Unia Europejska, Makro Europa Wschodnia, Opakowania, Metale.

W ramach każdego z nich subskrybenci co tydzień otrzymują na skrzynkę mejlową najważniejsze informacje gospodarcze, prognozy rynkowe i podsumowanie zmian polityczno-regulacyjnych dotyczące wybranego pakietu, a także analizę makroekonomiczną polskiej gospodarki oraz zmian na rynkach surowcowych i walutowych.

Monitoring kryzysowy - Co o gospodarce mówi zużycie prądu?
PB Forecast Makro UE
Monitoring kryzysowy - Co o gospodarce mówi zużycie prądu?

Kolejny tydzień przyniósł dalsze spadki zużycia prądu w największych gospodarkach UE. Dane z sieci operatorów przesyłowych energii elektrycznej (ENTSO-E) wskazują, że w ciągu ostatnich siedmiu dni tylko w Bułgarii średnia konsumpcja energii w godzinach szczytu była wyższa niż rok temu. W pozostałych krajach notuje się spadki zużycia – najsilniejsze we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. Sugeruje to, że koniunktura silniej pogorszyła się w Europie Zachodniej niż w Europie Środkowej. .

Fragment pochodzi z analizy PB Forecast Makro UE. Całość jest dostępna po wykupieniu subskrypcji.

Zobacz przykładową analizę || Więcej szczegółów
Subskrybuj
od 129 zł/miesiąc
Monitoring kryzysowy - Kapitał odpływa z Europy Wschodniej
PB Forecast Makro Europa Wschodnia
Monitoring kryzysowy - Kapitał odpływa z Europy Wschodniej

Kraje Europy Wschodniej generalnie wydają się odporne na pandemię patrząc na dwa pierwsze czynniki, ale słabo wyglądają pod względem stabilności finansowej. I to jest główne zagrożenie dziś dla nich. Pandemia COVID-19 wywołała masową ucieczkę kapitału z rynków wschodzących W normalnych czasach taka ucieczka sama w sobie byłaby zjawiskiem niepokojącym i kryzysowym, ale dziś na zachodzie mało się o tym mówi ze względu na przytłoczenie informacjami o samej pandemii. Ucieczka kapitału z rynków wschodzących może znacząco pogłębić problemy tych krajów, które mają ograniczony dostęp do rynków finansowych – jak Ukraina czy Białoruś.

Fragment pochodzi z analizy PB Forecast Makro Europa Wschodnia. Całość jest dostępna po wykupieniu subskrypcji.

Zobacz przykładową analizę || Więcej szczegółów
Subskrybuj
Dane wskazują na hamowanie na rynku opakowań
PB Forecast Opakowania
Dane wskazują na hamowanie na rynku opakowań

Koniec roku 2019 był dla europejskiej gospodarki bardzo słaby i dało się to odczuć również na całym europejskim rynku opakowań. Ponieważ bardzo mocno spadła produkcja przemysłowa, a obroty w logistyce i w handlu wyhamowały, to również dane o wartości europejskiego rynku opakowań były słabe.

Fragment pochodzi z analizy PB Forecast Opakowania. Całość jest dostępna po wykupieniu subskrypcji.

Zobacz przykładową analizę || Więcej szczegółów

Subskrybuj
Zużycie metali w UE szybko się kurczy
PB Forecast Metale
Zużycie metali w UE szybko się kurczy

Zużycie stali w Unii Europejskiej w listopadzie było o 16,5 proc. niższe niż przed rokiem. Średni spadek zużycia w 2019 r. obecnie prognozujemy na 7,3 proc. – ze 159,3 do 147,7 mln ton. Punkt przegięcia w cyklu przesuwa się na początek 2020 r., a możliwe, że nawet na późniejsze miesiące. Epidemie wirusa w Chinach na pewno zaburzy łańcuchy dostaw przemysłowych. W Polsce sytuacja na rynku jest równie zła. Zużycie stali w listopadzie było aż o 28,9 proc. niższe niż przed rokiem. Cały rok również przyniesie wyraźny spadek.

Fragment pochodzi z analizy PB Forecast Metale. Całość jest dostępna po wykupieniu subskrypcji.

Zobacz przykładową analizę
Subskrybuj