Forte planuje emisje akcji na przejęcia i inwestycje

opublikowano: 16-12-2003, 12:01

Reuters: Fabryka Mebli Forte planuje w pierwszym kwartale przyszłego roku dwie emisje akcji. Jedna z nich skierowana będzie do akcjonariuszy fabryki Furnel, którą Forte chce przejąć, a druga ma służyć pozyskaniu środków na budowę fabryki w Rosji, powiedzieli we wtorek przedstawiciele Forte.

Forte zamierza wyemitować od dwóch do 4,3 miliona akcji serii E z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Fabryka, której budowa będzie w części finansowana zdobytymi w ten sposób środkami zatrudniać będzie około 250 osób, a jej roczna zdolność produkcyjna ma wynieść 20 milionów euro. Wartość tej inwestycji to 11 milionów euro.

"Przy maksymalnym pułapie emisji i tak konieczne będzie pozyskanie dodatkowych środków" - powiedział Andrzej Korzeb, członek zarządu w odpowiedzi na pytanie o wielkość wpływów z emisji.

Ponadto Forte chce wyemitować nie mniej niż 1.080.353 i nie więcej niż 2.047.619 akcji zwykłych serii D na okaziciela. Zostaną one zaoferowane akcjonariuszom spółki Furnel w zamian za akcje serii A Furnela, których wartość szacowana jest na 21,5 miliona złotych.

"Nasza strategia zkłada poszerzenie zdolności produkcyjnych o meble z drewna litego. Próbowaliśmy współpracować ze Swarzędzem, ale się nie udało i stąd decyzja o przejęciu Furnel. Produkty tej firmy uzupełnią naszą ofertę" - powiedział prezes Forte, Maciej Formanowicz.

Furnel będzie miał w tym roku około siedmiu milionów złotych zysku i przychody przekraczające 100 milionów złotych. Natomiast Forte zamierza zakończyć bieżący rok zyskiem netto w wysokości 12 milionów złotych. Forte zamierza nadal inwestować w istniejące fabryki, których po przejęciach będzie miał siedem. W przyszłym roku będą to nakłady rzędu 26 milionów złotych. Kwota ta pochodzić będzie zysku i amortyzacji. Forte chce również uruchomić trzyletni program motywacyjny dla kadry kierowniczej i kluczowych pracowników. W tym celu wyemituje 519.252 obligacji zamiennych na akcje.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, które będzie głosować uchwały o emisjach odbędzie 27 stycznia 2004 roku. Obecnie kapitał Forte dzieli się na 17,3 miliona akcji. Pod koniec maja z Forte wycofał się niemiecki producent mebli kuchennych i łazienkowych, spółka Alno Beteiligungs GmbH. Alno sprzedał krajowym inwestorom finansowym 5.625.186 akcji Forte, czyli 32,5 procent kapitału. We wtorek do godziny 11.30 kurs spółki wzrósł o 1,2 procent do 8,75 złotego.

((Autor: Olga Markiewicz; Redagował: Marcin Gocłowski; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: olga.markiewicz.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Forte planuje emisje akcji na przejęcia i inwestycje