Fortis Bank Polska chce przesunąć termin zwiększenia płynności

ISB
opublikowano: 06-08-2008, 13:35

Fortis Bank Polska negocjuje z nadzorem finansowym zmianę terminu zwiększenia płynności przez bank do 10-15% z poniżej 1% obecnie, wyznaczonego na koniec I kw. przyszłego roku. W końcu tego roku bank przedstawi strategię do 2012 roku dla banku, który powstanie w wyniku połączenia Fortisu z Dominet Bankiem, poinformował wiceprezes Jan Bujak w środę.

"Podjęliśmy zobowiązanie wobec Komisji Nadzoru Finansowego, że do końca pierwszego kwartału 2009 roku zwiększymy free-float, ale sytuacja na giełdzie jest niejasna, dlatego zastanawiamy się, co zrobić"- powiedział Bujak dziennikarzom.

"Chcemy podnieść kapitał, bo szybko się rozwijamy, jednak publiczna emisja akcji nie byłaby najlepsza, dlatego rozpoczęliśmy dialog z nadzorem, zmierzający do zmiany tego terminu, ale na razie nie ma żadnych ustaleń i obowiązuje nas termin I kwartał 2009 r."- dodał. Bank chce zwiększyć kapitały o 0,5-1,0 mld zł.

Głównym akcjonariuszem Fortis Bank Polska, posiadającym 99,19% akcji spółki, jest Fortis Bank SA/NV.

W połowie czerwca wiceprezes banku poinformował, że po połączeniu Fortis nadal będzie spółką publiczną i nie wykluczył, iż zwiększenie płynności dojdzie do skutku dopiero po przeprowadzeniu fuzji prawnej z Dominet Bankiem, która ma nastąpić 1 lipca 2009 roku.

Bujak poinformował w środę, że w końcu roku Fortis Bank przedstawi strategię do 2012 roku dla połączonego banku.

"Obecnie koncentrujemy się na połączeniu z Dominet Bankiem. Wybraliśmy już osoby, które będą w zarządzie połączonej instytucji i kadrę menedżerską. Pracujemy nad tym, jak będą obsługiwane poszczególne segmenty klientów, jak będą wyglądały oddziały. Jesteśmy zadowoleni z przebiegu tego procesu" - powiedział Bujak.

Wcześniej bank poinformował, że do końca I kw. 2009 roku bank przeprowadzi rebranding 200 placówek Dominet Banku. Do końca 2012 roku liczba placówek wzrośnie o 200, a liczba klientów detalicznych ma zwiększyć się do ok. 1 mln wobec ok. 300 tys. obecnie. Nowa instytucja będzie działać pod marką Fortis Bank.

Fortis Bank sfinalizował transakcję zakupu 100% akcji Dominet SA, właściciela Dominet Banku, 21 marca ub. roku, po uzyskaniu zgody KNF na zakup akcji piaseczyńskiej spółki. Umowa na zakup akcji została podpisana 27 października 2006 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Fortis Bank Polska chce przesunąć termin zwiększenia płynności