Fortum idzie za ciosem

Anna Pronińska
opublikowano: 21-09-2010, 00:00

Fiński koncern energetyczny zainwestował w Polsce już 1 mld zł. I to nie jest jego ostatnie słowo.

Fiński koncern energetyczny zainwestował w Polsce już 1 mld zł. I to nie jest jego ostatnie słowo.

Fortum Power and Heat Polska, ramię notowanego na helsińskiej giełdzie koncernu energetycznego Fortum, działa w Polsce zaledwie od pięciu lat. W tym czasie zainwestowało ponad 1 mld zł. Najwięcej, bo 530 mln zł, pochłonęła budowa elektrociepłowni w Częstochowie, którą spółka uruchomiła w zeszłym tygodniu.

— Zainwestowaliśmy również w zakup sieci ciepłowniczej w Płocku, Wrocławiu i Częstochowie — mówi Mikael Lemström, prezes Fortum Heat and Power Polska.

Teraz koncern skupi się na budowie elektrociepłowni we Wrocławiu.

— To obecnie najbardziej zaawansowany projekt. Prawdopodobnie będzie to blok gazowy o mocy 400 MW. Wartość projektu szacujemy na 300-400 mln EUR — dodaje Mikael Lemström.

Koncern ogłosił właśnie przetarg na dostawę urządzeń: turbiny gazowej, turbiny parowej i tzw. kotła odzysknicowego. Ale to nie koniec.

— Jest jeszcze kilka bardzo ciekawych opcji inwestycyjnych, które rozważamy. Polska jest stabilnym rynkiem z ogromnym potencjałem wzrostu i dobrym klimatem dla inwestorów. Jest również częścią europejskiego rynku energetycznego i wierzymy, że w ramach tego rynku nastąpi proces integracji, który otworzy dla nas wiele nowych możliwości — mówi enigmatycznie prezes.

Fortum ma grunt w Świebodzicach, ale na razie nie planuje inwestycji w tym mieście. Firma chciała kupić 85 proc. udziałów prywatyzowanego jeleniogórskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC). Ostatecznie spółka trafiła do grupy Energetyka Cieplna Opolszczyzny.

— Po analizie udostępnionej dokumentacji okazało się, że PEC Jelenia Góra nie pasuje do naszego portfolio — dodaje Mikael Lemström.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu