Czytasz dzięki

Forum Ekonomiczne 2020: wicepremierzy w Karpaczu

Partnerem publikacji jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
opublikowano: 27-08-2020, 22:00

Forum Ekonomiczne to od lat miejsce, w którym opiniami dzielą się czołowi przedstawiciele świata polityki. Tak będzie i tym razem. Spośród polityków i przedstawicieli rządu zaproszenia do Karpacza przyjęło dwoje wiceprezesów Rady Ministrów: Jadwiga Emilewicz oraz Piotr Gliński.

Tematykę konferencji zdominuje oczywiście gospodarka, która jest dziś w szczególnie trudnym momencie. Pandemia COVID-19 wymusiła wiele zmian w różnych dziedzinach naszej aktywności, a skutki wyhamowania odczuły wszystkie sektory. Jak pod tym względem na tle innych państw Starego Kontynentu prezentuje się Europa Środkowo-Wschodnia? Gdzie szukać siły napędowej, która pozwoli utrzymać odpowiednie tempo rozwoju?

O tych wyzwaniach dyskutować będą uczestnicy panelu „W poszukiwaniu siły napędowej europejskiejgospodarki”. Udział w nim potwierdziła Jadwiga Emilewicz. Minister rozwoju i wiceprezes Rady Ministrów już po raz dziewiąty weźmie udział w konferencji Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego. Uczestnikiem rozmowy będzie także m.in. senator prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ten znany specjalista w dziedzinie makroekonomicznych analiz i zmian strukturalnych będzie gościem konferencji FISW po raz szósty.

Natomiast Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w tym roku już dziesiąty raz będzie brał aktywny udział w dyskusjach prowadzonych na Forum Ekonomicznym. Tym razem przyjął zaproszenie do panelu „Kultura i historia. Drogi do wspólnoty”. Na ten temat rozmawiać będą także senator Maria Koc oraz węgierski poeta Géza Cséby. O tym, jak ta wielowiekowa przyjaźń wygląda z perspektywy naszych sąsiadów, opowie Mykoła Kniażycki, deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej.

Jednak dobre relacje między Polską a Węgrami kształtowały się od wieków. Łączy nas historia, podobne losy, podobna wizja świata i człowieka, a także poczucie misji i odpowiedzialność za dziedzictwo europejskie. Wyraz temu ostatniemu daje wyjątkowo od kilku lat intensywna współpraca polityczna między Warszawą a Budapesztem. Jak więc obecnie wspierać ten wielowiekowy trend i promować go wśród młodych ludzi? Jak budować relacje międzynarodowe oparte na kulturze? Nad tym zastanawiać się będą uczestnicy panelu, który jest organizowany w ramach Forum Polska-Węgry.

Forum Ekonomiczne odbędzie się w dniach 8–10 września br. w Karpaczu. Rejestracja: https://www.forum-ekonomiczne.pl/rejestracja/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Partnerem publikacji jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

Polecane