Czytasz dzięki

Fotowoltaika przyspiesza na całym świecie

POL
opublikowano: 13-05-2020, 22:00

Energia słoneczna to jeden z szybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce. Od początku 2020 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce dynamicznie rośnie i przekroczyła już 1,7 GW.

Zgodnie z unijnym porozumieniem do końca 2020 r. udział produkcji energii odnawialnej w pełnym bilansie energetycznym Polski powinien wynieść 15 proc. Osiągnięciu tego celu sprzyja wsparcie inwestycji w OZE dofinansowaniem ze środków unijnych. Dostępne są liczne programy wsparcia: Mój Prąd, Czyste Powietrze, Energia Plus, Prosument, czy przeznaczony dla rolników program Agroenergia. Korzystając z nich, można wnioskować o dofinansowanie zakup i montaż nowych instalacji fotowoltaicznych.

Słoneczne przyspieszenie

Dzięki instalacjom solarnym wybudowanym w 2019 r. na początku 2020 r. Polska zajęła piąte miejsce w Europie pod względem rocznego przyrostu mocy z fotowoltaiki — wynika z danych SolarPower Europe, stowarzyszenia zrzeszającego podmioty z branży energetyki fotowoltaicznej. Do dynamicznego wzrostu udziału fotowoltaiki w sektorze OZE nie tylko w 2019 r., ale i w ostatnich latach przyczyniły się m.in. inwestycje obejmujące budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, a także budowa instalacji w małym biznesie oraz w samorządach. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również inwestycje ukierunkowane na budowę dużych farm fotowoltaicznych.

Już trzeci z rzędu rok globalnie przybyło ponad 100 GW mocy z nowych farm słonecznych. Na koniec 2019 r. łączna moc źródeł fotowoltaicznych na świecie wyniosła 627 GW. To nadal kropla w morzu potrzeb, gdyż farmy energii słonecznej pokrywają jedynie 3 proc. globalnego zapotrzebowania na energię.

Jest dobrze, może być lepiej

Trzeci rok z rzędu światowym liderem fotowoltaiki pozostały Chiny, które wytwarzają trzecią część mocy dostarczonej z nowych instalacji fotowoltaicznych. Na drugim miejscu z 16 GW nowych mocy plasuje się Unia Europejska. Na podium znalazły się też Stany Zjednoczone, które w 2019 r. wzbogaciły swój rynek energii o 13,3 GW z nowych farm słonecznych. W Europie najszybciej fotowoltaikę w 2019 r. rozwijały Hiszpania (4,4 GW nowych mocy) i Niemcy (3,9 GW). W raporcie IEA zwrócono również uwagę na Polskę.

Analitycy IEA wskazali nasz kraj jako ten, który — podobnie jak inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej — w 2019 r. odnotował znaczące przyspieszenie w inwestycjach słonecznych. Nad Wisłą przybyło łącznie ponad 800 MW mocy z nowych instalacji. Jednak to wynik cztery razy gorszy niż na Ukrainie. Wprawdzie z jednej strony w Polsce zainstalowano w 2019 r. więcej mocy z elektrowni słonecznych niż we Włoszech, Danii czy Szwajcarii, ale Włochy już mają 20,8 GW mocy fotowoltaicznej, a Duńczycy niemal 50 proc. energii czerpią z wiatru. W 2019 r. Ukraina zainstalowała aż 3,5 GW mocy fotowoltaicznej. Nasz kraj osiągnął też w 2019 r. gorszy wynik niż Węgry, które dodały około 900 MW nowych mocy z elektrowni słonecznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POL

Polecane