Fotyga: weto wobec Rosji nawet kosztem reputacji Polski

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 23-11-2006, 17:07

Polska w razie potrzeby nawet kosztem własnej reputacji będzie utrzymywać weto wobec podjęcia negocjacji Unii Europejskiej z Rosją.

Przebywająca z wizytą w Norwegii minister spraw zagranicznych RP Anna Fotyga oświadczyła w czwartek, że Polska w razie potrzeby nawet kosztem własnej reputacji będzie utrzymywać weto wobec podjęcia negocjacji Unii Europejskiej z Rosją.

W rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z szefem norweskiej dyplomacji Jonasem Gahrem Stoere min. Fotyga powiedziała, iż obecne działania Rosji szkodzą bezpieczeństwu Polski.

Na pytanie, czy utrzymanie weta wywrze wpływ na wewnątrzunijną reputację Polski, pani minister odpowiedziała: "A jaka szkoda może być uznana za dopuszczalną, gdy walczy się o własną suwerenność? Kładzie się wtedy na szali wszystko. Nawet reputację".

"Naszym zdaniem pewne akcje strony rosyjskiej poważnie zagrażają kluczowym interesom Polski, przy czym mam tu na myśli ogólne bezpieczeństwo. Dlatego prosimy państwa członkowskie o solidarność, ale nadal chcemy znaleźć konsensus" - dodała Fotyga.

W czwartek, mimo nacisków Komisji Europejskiej i partnerów w UE, Polska nie zgodziła się na przyjęcie unijnego mandatu niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowego porozumienia UE-Rosja. To oznacza, że rozmowy nie rozpoczną się - jak wcześniej planowano - na piątkowym szczycie w Helsinkach. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane