Fotyga: zmiana kontekstu dyskusji ws. bezpieczeństwa energetycznego

opublikowano: 10-01-2007, 17:10

Zdaniem szefowej polskiej dyplomacji Anny Fotygi ostatni kryzys związany ze wstrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy do Polski i innych krajów UE, "nieco zmieni kontekst dyskusji" nt. bezpieczeństwa energetycznego w UE.

Zdaniem szefowej polskiej dyplomacji Anny Fotygi ostatni kryzys związany ze wstrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy do Polski i innych krajów UE, "nieco zmieni kontekst dyskusji" nt. bezpieczeństwa energetycznego w UE.

"Polska będzie aktywnym dyskutantem (w sprawie bezpieczeństwa energetycznego - PAP), sądzimy, że ostatni kryzys w dostawach surowców z Rosji przez Białoruś nieco zmienia kontekst tej dyskusji" - powiedziała Fotyga podczas środowej konferencji prasowej.

Minister Fotyga poproszona przez PAP o ustosunkowanie się do stwierdzenia Komisji Europejskiej zawartego w przedstawionej w środę strategii energetycznej, że gazociąg bałtycki jest takim samym dobrym sposobem dostarczania gazu z Rosji do UE, jak druga nitka gazociągu jamalskiego, powiedziała, że rzeczywiście na podstawie "dotychczasowych dokumentów" KE tak oceniła jeden z 42 projektów energetycznych.

Jednak zdaniem Fotygi, ostatnie wypowiedzi zarówno na forum Parlamentu Europejskiego, członków kolegium komisarzy oraz czołowych polityków światowych, w tym kanclerz Niemiec Angeli Merkel, powinny skłaniać nas do optymizmu.

Fotyga powiedziała, że polskie stanowisko wobec gazociągu północnego, który z pominięciem Polski ma połączyć na dnie Bałtyku rosyjskie złoża z odbiorcami w Niemczech, jest "niezmienne". "Uważamy, że ten projekt (gazociągu północnego - PAP) jest sprzeczny z interesem Polski, jak i Unii Europejskiej" - podkreśliła Fotyga.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Fotyga: zmiana kontekstu dyskusji ws. bezpieczeństwa energetycznego