Francja chce sprzedać aktywa o wartości 15 mld EUR

opublikowano: 13-06-2018, 10:49

Jeszcze w tym miesiącu francuski rząd ma rozpocząć prace przygotowawcze do sprzedaży udziałów w spółce energetycznej Engie, operatorze lotnisk Aeroports de Paris (ADP) i firmie loteryjnej Francaise des Jeux. Pozbycie się tych aktywów może zasilić kasę państwa środkami o wartości nawet 15 mld EUR.

Proponowane przepisy wyznaczające sposób sprzedaży aktywów zostaną przedstawione na posiedzeniu rządu w najbliższy poniedziałek. Oczekuje się jednak, że stosowne uchwały nie zdołają przejść przez parlament przed końcem tego roku, ewentualnie na początku 2019 r. zaś terminy i warunki sprzedaży jeszcze nie zostały rozstrzygnięte, donoszą agencyjne źródła. Pozyskane środki mają być przeznaczone na zmniejszenie zadłużenia państwa i zwiększenie rządowego funduszu inwestycyjnego.

Aeroports de Paris
Zobacz więcej

Aeroports de Paris fot. Bloomberg

Zdecydujemy, kiedy nadejdzie odpowiedni moment, ale wszystko zależy od warunków rynkowych - powiedział w wywiadzie dla Les Echos minister finansów Bruno Le Maire.  Wyjaśnił, że „…udział państwa w tych spółkach szacowany jest na około 15 mld EUR, które są teraz unieruchomione i które pozwolą inwestować w naszą przyszłość".

Wprowadzane rozwiązania  obejmują m.in. eliminację przepisów, które wymagają od państwa posiadania ponad 50 procent w ADP i jednej trzeciej głosów w Engie, których akcje są notowane na giełdzie w Paryżu. W przypadku Francaise des Jeux, która nie jest spółką publiczną, musi zostać ustanowiony nowy regulator państwowy ds. hazardu, zanim firma będzie mogła zostać sprywatyzowana. Te rozwiązania nie będą omawiane w parlamencie do końca wakacji.

ADP, który jest obecnie w 50,6 proc. własnością rządu, otrzyma 70-letnią dzierżawę gruntów i zarządzanie paryskimi lotniskami, po którym to okresie powróci do państwa, stwierdził przedstawiciel ministerstwa finansów. 

Tymczasem rząd będzie utrzymywał weto dotyczące sprzedaży nieruchomości na lotniskach Orly i Charles De Gaulle. Rząd będzie miał także prawo zablokować wszelką sprzedaż strategicznej infrastruktury magazynowania i transportu gazu w Engie, powiedział urzędnik.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu