Francja grozi odcięciem dopływu prądu do Jersey

  • Paweł Makosz
opublikowano: 05-05-2021, 09:58

Minister gospodarki morskiej Francji zasugerowała, że jej rząd może odciąć dostawy energii elektrycznej do brytyjskiej wyspy Jersey. Powodem jest pogłębiający się konfliktem między Francją a Wielką Brytanią o prawa do połowów po brexicie.

Geert Vanden Wijngaert

Wyspa Jersey położona jest tuż przy północno-zachodnim wybrzeżu Bretanii. Jest samorządną dependencją korony brytyjskiej, która importuje około 95 proc. swojej energii elektrycznej z Francji.

Konflikt między krajami dot. dostępności do obfitych obszarów połowowych znajdujących się 6 a 12 mil morskich (11 i 22 kilometrów) od brytyjskiego wybrzeża.

– Jestem zbulwersowana informacją o przyznaniu przez Jersey 41 licencji połowowych. Naszym zdaniem jest to niezgodne z umową handlową. Jako rząd francuski jesteśmy gotowi uciec się do środków odwetowych – powiedziała Annick Girardin.

Minister dodała, że jeżeli będzie musiała to odetnie płynący za pomocą kabli podmorskich dopływ energii z jej kraju do Jersey.

Minister ds. stosunków zewnętrznych brytyjskiej wyspy, Ian Gorst, powiedział, że jego zdaniem wydane licencje są zgodnie z umową handlową i współpracą Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane