Czytasz dzięki

Historyczny spadek francuskiego PKB

  • PAP
opublikowano: 31-07-2020, 09:36

PKB Francji zmniejszył się w II kwartale 2020 r. o 13,8 proc. w następstwie ograniczeń związanych z epidemią Covid-19 - wynika z opublikowanych w piątek danych francuskiego urzędu statystycznego INSEE. Wcześniej nie odnotowano tak dużego kurczenia się gospodarki.

INSEE zrewidowało pomiar aktywności ekonomicznej w pierwszym kwartale. Spadła ona o 5,9 proc., a nie o 5,3 proc., jak podawano wcześniej.

Francja
Zobacz więcej

Francja fot. Fotolia

Odnotowano duży spadek konsumpcji gospodarstw domowych - o 11 proc. oraz inwestycji - o 17,8 proc. Eksport zmniejszył się aż o 25,5 proc.

"Negatywna ewolucja PKB w pierwszej połowie 2020 r. jest powiązana z działaniami w kontekście izolacji wprowadzonej od połowy marca do początku maja" podczas epidemii koronawirusa - wyjaśnił urząd w komunikacie prasowym. "Znoszenie ograniczeń prowadziło do stopniowego wznowienia działalności gospodarczej w maju, a następnie w czerwcu, po najniższym poziomie w kwietniu" – podał INSEE.

Największy kwartalny spadek PKB - o 5,3 proc. - odnotowano w drugim kwartale 1968 roku, na co wpłynął majowy strajk generalny, po którym nastąpiło jednak odbicie o 8 pkt proc. latem tamtego roku - podaje dziennik gospodarczy "Les Echos".

Prognoza INSEE zakłada wzrost PKB o 19 proc. w III kwartale br., prognoza Banku Francji, francuskiego banku centralnego to 14 proc., a banku inwestycyjnego Natixis 16 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane