Czytasz dzięki

Francja: koncerny zamykają fabryki, a lotniska swoje terminale

  • PAP
opublikowano: 16-03-2020, 18:44

Koncerny przemysłowe informują o zamykaniu fabryk we Francji i niektórych krajach europejskich. Porty lotnicze ogłaszają zamknięcie części terminali lotniczych. Michelin, grupa PSA, Renault poinformowały o zawieszeniu produkcji.

Francuska grupa motoryzycyjna PSA, produkująca między innymi marki Peugeot, Citroen i Opel, ogłosiła w poniedziałek, że do 27 marca zamknie wszystkie swoje fabryki w Europie.

Fabryki w Miluzie i Madrycie muszą zostać zamknięte w poniedziałek, a inne zakłady będą zamykane w ciągu tygodnia „z powodu występowania poważnych przypadków Covid-19 w pobliżu niektórych zakładów produkcyjnych, zakłóceń w dostawach od głównych dostawców, a także gwałtownego popytu” - poinformował w komunikacie prasowym zarząd koncernu. PSA jest jednym z największych producentów samochodów w Europie.

Renault zamknie w poniedziałek i wtorek cztery fabryki w Hiszpanii - dwie w Valladolid, w Palencii i Sewilli. Zakłady te zatrudniają niespełna 10 tys. pracowników i produkują między innymi silniki dieslowskie i benzynowe na potrzeby zakładów Renault w innych krajach oraz dla partnerów koncernu - Nissana i grupy Daimler (Mercedes).

Z powodu epidemii koronawirusa również koncern Michelin zdecydował o zamknięciu wszystkich swoich fabryk we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Natomiast francuski gigant kosmetyczny LVMH ogłosił, że jego grupa udostępni fabryki kosmetyków do produkcji dużych ilości żelu antybakteryjnego, który zostanie bezpłatnie udostępniony instytucjom zdrowia publicznego. Fabryki marek kosmetycznych Christian Dior, Guerlain i Givenchy, będące własnością LVMH, zostały już zobligowane do produkcji żelu.

Porty lotnicze zamykają część swoich terminali na podparyskich lotniskach Roissy Paris-Charles de Gaulle oraz Paris-Orly z powodu ograniczeń w lotach oraz małej liczby pasażerów.

Francuskie media porównują sytuację fabryk w związku z zagrożeniem Covid-19 z „przemysłem funkcjonującym w warunkach wojny”. Komentatorzy przypominają, że w 1914 roku rząd Francji rekwirował produkcję zakładów przemysłowych i przestawiał ich produkcję na czas wojny.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy