Francja: najmniejsza liczba bankructw od 33 lat

opublikowano: 19-01-2021, 18:18

W czasie kiedy Francja przechodzi największy kryzys gospodarczy w powojennej historii liczba bankructw jest najniższa od 33 lat.

W 2020 roku liczba bankructw spadła we Francji o 38 proc. do 32184, najmniej od 1987 roku. To zasługa programów wsparcia uruchomionych z powodu pandemii. Skorzystały z nich także firmy, które jeszcze przed nią miały problemy z płynnością. Thierry Millon z firmy analitycznej Altares uważa, że dane z zeszłego roku mogą zapowiadać falę upadłości w obecnym i przyszłym roku. Według jego szacunków, bez wsparcia udzielanego przez państwo oraz zawieszenia obowiązku zgłoszenia niewypłacalności, nawet 80 tys. spółkom grozi upadłość.

- Obecne dane są statystyczną anomalią, a nie rzeczywistością gospodarczą – powiedział Millon. – Są słabe spółki, które przetrwały tylko dzięki pomocy państwa, a kiedy zacznie być ona wycofywana, szybko upadną – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane