Francja podnosi tymczasowo podatki największym firmom

opublikowano: 02-11-2017, 18:56
aktualizacja: 02-11-2017, 18:57

Rząd Francji ogłosił, że tymczasowo podwyższy podatek dochodowy dla największych firm aby osiągnać zakładany poziom deficytu budżetowego.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Ekipa prezydenta Emmanuela Macrona zobowiązała się, że w tym rok po raz pierwszy od dekady Francja nie przekroczy maksymalnego, wymaganego przez Unię Europejską, poziomu deficytu, czyli 3 proc. PKB. Osiągnięciu tego celu zagroziła konieczność oddania przez państwo wziętych z naruszeniem prawa od spółek 10 mld EUR tytułem podatku od dywidend. Rząd poradził sobie w ten sposób, że ogłosił tymczasowe podwyższenie podatku dochodowego dla 320 największych firm. Wzrosną one z obecnych 33,3 proc. do 38,3 proc. dla firm z obrotem powyżej 1 mld EUR, i do 43,3 proc. dla tych z przychodami powyżej 3 mld EUR. Rząd szacuje, że te zmiany zasilą kasę państwa dodatkową kwotą 5 mld USD, która wraz z planowanymi cięciami wydatków pozwoli osiągnąć 2,9 proc. deficytu na koniec roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.fr

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Francja podnosi tymczasowo podatki największym firmom