Francja: premia za wymianę aut i ocieplanie domów

DI, PAP
opublikowano: 18-09-2017, 22:00

Francuski rząd planuje serię bodźców finansowych, mających zachęcać do oszczędzania energii.

Nicolas Hulot, minister ochrony środowiska, zapowiedział, że w projekcie budżetu na 2018 r. jest zawartych wiele przedsięwzięć służących ograniczeniu zanieczyszczania środowiska. Przewiduje się też pomoc dla rodzin o niskich dochodach.

Premia w wysokości od 500 do 1000 EUR za wymianę samochodu na nowszy, bardziej przyjazny dla środowiska model, przysługująca obecnie rodzinom o niskich dochodach, będzie od 2018 r. dostępna dla wszystkich posiadaczy samochodów z silnikami benzynowymi zarejestrowanych przed 1997 r. oraz z silnikami dieslowskimi zarejestrowanych przed 2001 r. Premia ma być przyznawana nie tylko przy zakupie nowego samochodu, lecz także względnie nowego z drugiej ręki, charakteryzującego się niewielką emisją CO 2. Dla rodzin o niskich dochodach premia będzie podwojona — wyniesie 2 tys. EUR.

Do takiej wymiany kwalifikuje się we Francji około 3 mln samochodów. Resort środowiska ma nadzieję, że w przyszłym roku wymienionych zostanie 100 tys. Posiadacze pojazdów z silnikami spalinowymi, którzy zdecydują się zamienić je na samochody z napędem elektrycznym, otrzymają dodatkowo 2500 EUR, ponad przewidziane już 6 tys. EUR. Nicolas Hulot zpowiedział też, że od 2019 r. ulgi podatkowe za ocieplanie domów będą przekształcone w premie wypłacane natychmiast po zakończeniu prac. Rząd planuje też subsydia w wysokości do 3 tys. EUR dla rodzin o niskich dochodach, które zamienią instalacje grzewcze w swoich domach na systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu