Francja: Premier zapowiedział częściową prywatyzację energetyki

Polska Agencja Prasowa SA
24-10-2005, 14:14

Premier Francji Dominique de Villepin poinformował w poniedziałek, że rząd postanowił częściowo sprywatyzować państwowego monopolistę energetycznego Electricite de France (EdF), przy czym pierwszy publiczny przetarg na udziały odbędzie się za kilka dni.

Premier Francji Dominique de Villepin poinformował w poniedziałek, że rząd postanowił częściowo sprywatyzować państwowego monopolistę energetycznego Electricite de France (EdF), przy czym pierwszy publiczny przetarg na udziały odbędzie się za kilka dni.

    Villepin powiedział również, że EdF zgodziła się zainwestować 40 mld euro w nową infrastrukturę w ciągu najbliższych pięciu lat. Deklarację taką złożył po podpisaniu porozumienia o usługach publicznych z prezesem zarządu EdF Pierre'em Gadonneix.  

    Datę wstępnego przetargu, która według dziennika "Le Monde" została ustalona na piątek, powinien potwierdzić jeszcze w poniedziałek minister finansów Thierry Breton.

    Zapowiedź częściowej prywatyzacji energetyki może wywołać gniewną reakcję związków zawodowych i doprowadzić do wznowienia protestów, które w ubiegłym roku m.in. pozbawiały na 15 minut prądu prezydencki Pałac Elizejski.

    Uchwalona w ubiegłym roku ustawa o dostępie kapitału prywatnego do energetyki zobowiązuje państwo do zachowania co najmniej 70 procent udziałów w EdF. By uspokoić związkowców, rząd zamierza nie sprzedawać obecnie więcej niż 15 procent akcji spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Francja: Premier zapowiedział częściową prywatyzację energetyki