Francja przeciwko poruszaniu problematyki rolnictwa w negocjacjach w ramach WTO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-10-2005, 21:54

Francja uznała politykę rolną za temat tabu w negocjacjach, które od środy do piątku toczą się w Genewie w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Francja uznała politykę rolną za temat tabu w negocjacjach, które od środy do piątku toczą się w Genewie w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

    Paryż "nie może się zgodzić", by komisarz UE ds. handlu Peter Mandelson w czasie negocjacji "w jakikolwiek sposób poruszył problematykę rolnictwa" - oświadczyło w środę francuskie Ministerstwo Rolnictwa. Stanowisko takie wynika z obaw Paryża, by komisarz Mandelson nie przekroczył swego mandatu.

    Paryż zarzuca Mandelsonowi, że posuwa się zbyt daleko w propozycjach ograniczenia dotacji dla rolnictwa. Jednak stanowisko francuskie nie zostało wysłuchane i Komisja Europejska oświadczyła w środę wieczorem, że rozmowy w ramach WTO w Genewie dotyczyły "wszystkich przedmiotów negocjacji", a więc i rolnictwa.

    Subwencje dla rolnictwa są kluczowym problemem negocjacji w sprawie liberalizacji światowego handlu, znanych pod nazwą rundy z Dauha, które mają być kontynuowane w grudniu w Hongkongu w czasie konferencji ministrów 148 krajów członkowskich WTO.

    Francja nie chce zaakceptować żadnych ograniczeń subwencji dla rolnictwa, wychodzących poza ustalenia unijnej reformy wspólnej polityki rolnej z 2003 r.

    We wtorek Mandelson stanowczo odrzucił apel Francji, by każda nowa propozycja Unii Europejskiej w ramach rozmów o liberalizacji światowego handlu z USA i innymi krajami była dyskutowana i zatwierdzana przez wszystkie zainteresowane kraje UE.

    "To zablokowałoby rozmowy w ramach Światowej Organizacji Handlu. Nie widzę możliwości negocjacji w takich warunkach" - powiedział Mandelson, który uczestniczył w Luksemburgu w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE. Zwołano je na prośbę Francji, zaniepokojonej, że chcąc liberalizować światowy handel Komisja Europejska idzie na zbyt duże ustępstwa w negocjacjach i naraża na szwank zasady unijnej polityki rolnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane