Francja: Przeciwnicy konstytucji UE wciąż w większości

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-04-2005, 18:45

Przeciwnicy konstytucji UE wciąż stanowią we Francji większość, ale już nie tak wielką - wskazują opublikowane w piątek wyniki sondażu, przeprowadzonego przez firmę Ifop dla gazety "Journal du Dimanche".

Przeciwnicy konstytucji UE wciąż stanowią we Francji większość, ale już nie tak wielką - wskazują opublikowane w piątek wyniki sondażu, przeprowadzonego przez firmę Ifop dla gazety "Journal du Dimanche".

    Przeciwnych konstytucji UE było 52 proc. z 795 zarejestrowanych wyborców, których Ifop spytał w czwartek, jak będą głosować w referendum 29 maja.

    W poprzednim sondażu Ifop, przeprowadzonym 18 kwietnia, przeciwników unijnej konstytucji było 56 proc.

    10 proc. uczestników najnowszego sondażu nie zdecydowało jeszcze, czy poprze, czy odrzuci konstytucję UE.

    Francuska minister ds. europejskich Claudie Haignere (pierwsza francuska astronautka na pokładzie międzynarodowej stacji kosmicznej ISS w 2001 r.) powiedziała w piątek, że odrzucenie konstytucji UE przez Francuzów zaszkodziłoby Unii Europejskiej i statusowi Francji jako siły napędowej integracji europejskiej, ale nie pogrążyłoby Unii w "chaosie prawnym".

    Pani Haignere uważa, że wśród Francuzów niezadowolenie z obecnej sytuacji gospodarczej i polityki gospodarczej rządu przekładało się dotąd na sprzeciw wobec konstytucji UE, z której czyniono się "kozła ofiarnego". Zaczyna się to jednak zmieniać, w miarę postępów rządowej kampanii, mającej przekonać Francuzów do głosowania "tak" w referendum 29 maja. Zdaniem Claudie Haignere, Francuzi zdają sobie obecnie sprawę, co jest stawką w referendum konstytucyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Francja: Przeciwnicy konstytucji UE wciąż w większości