Francja wywołała niespodziewany boom na burkini

AR, The Guardian
opublikowano: 23-08-2016, 13:02

Zakazy noszenia burkini na francuskim wybrzeży paradoksalnie obudziły niespotykane dotąd zainteresowanie tymi strojami. Nie tylko wśród Muzułmanek – pisze "The Guardian".

– To jest jakaś gorączka – mówi na łamach "The Guardian" Aheda Zanetti, australijska projektantka mody libańskiego pochodzenia, która zaprojektowała pierwsze na świecie burkini, czyli strój kąpielowy zgodny z zasadami halal.

burkini
Zobacz więcej

burkini Wikipedia Commons

Tydzień temu w kilku nadmorskich miastach Francji zakazano muzułmańskim kobietom noszenia na plażach strojów kąpielowych zakrywających niemal całe ciało aż do kostek (z wyjątkiem twarzy i dłoni). Z relacji projektantki wynika, że od tego czasu liczba zamówień w jej sklepie internetowym gwałtownie wzrosła.

Co ciekawe, zaczęły zamawiać je nie tylko Muzułmanki,ponieważ – jej zdaniem – debata wokół burkini we Francji zwróciła na nie uwagę innych kobiet. Aheda Zanetti mówi, że zaczęła ostatnio dostawać wiele listów, m.in. od kobiet, które przeszły raka – piszą, że od dawna szukały czegoś, co ochroni je przed słońcem na plaży.

Aheda Zanetti jest twórczynią burkini. Nazwa zastrzeżona przez jej firmę jest zlepkiem słów "burka" oraz "bikini". Projektantka podkreśla, że burkini to pierwszy na świecie lekki, dwuczęściowy kostium kąpielowy z nakryciem głowy – czyli coś, czego na rynku do tej pory nie było. Zanetti produkuje też zakrywające niemal całe ciało stroje sportowe dla kobiet przestrzegających radykalnych zasad związanych kulturą Islamu.

W środę francuski premier Manuel Vallas oficjalnie poparł burmistrzów miast, które zakazały noszenia kontrowersyjnego stroju. Powiedział, że jest on symbolem zniewolenia kobiet oraz że kłóci się z francuskimi wartościami. Wyjaśnił też, że jego zdaniem burkini nie są tylko strojem do pływania, czy modą, ale polityczną demonstracją – wyrazem poparcia dla antyspołecznego projektu, którego podstawą jest system polegający na zniewoleniu kobiet.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, The Guardian

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Francja wywołała niespodziewany boom na burkini