Francja zaskoczy rynki?

Michał Dąbrowski, Analityk Rynków Finansowych XTB
21-04-2017, 18:35

W ten weekend czekają nas kolejne ważne wybory, które mogą na dłużej odcisnąć piętno na rynkach. Tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych, również francuskie wybory prezydenckie mogą zakończyć się niespodzianką dla inwestorów, a także rozpocząć nowy rozdział w historii Starego Kontynentu.

W tę niedzielę będziemy świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń politycznych roku. We Francji odbędą się wybory prezydenckie, a w zasadzie ich pierwsza tura, w której szansę na wygraną ma aż czterech kandydatów. Rezultaty niedzielnego głosowania mogą mieć duży wpływ na rynki finansowe. W czarnym scenariuszu decydujące starcie rozstrzygnie się pomiędzy kandydatami reprezentującymi skrajne poglądy, czyli liderką Frontu Narodowego, Marine Le Pen, oraz przedstawicielem komunistów, Jean-Luc Melenchonem. Jeśli by do tego doszło, inwestorzy mogliby zacząć realnie obawiać się, że dojdzie do Frexitu, co w zasadzie przekreślałoby przyszłość strefy euro oraz Unii Europejskiej. Rynek może także negatywnie zareagować, jeśli w ostatecznym starciu znalazłby się Francois Fillon oraz Melenchon, gdyż i tutaj przedstawiciel skrajnej lewicy mógłby odnieść zwycięstwo. Najbezpieczniejszą opcją wydaje się awans do drugiej tury centrowego Macrona, który powinien sobie gładko poradzić z kontrkandydatami. To pozwoliłoby na oddech ulgi, jednak wydaje się, że taki scenariusz jest już w dużej mierze w cenach, a pamiętamy co działo się w przypadku Brexitu oraz wygranej Trumpa. Warto też dodać, że wczoraj miał miejsce kolejny atak terrorystyczny w Paryżu, co może przełożyć się na większe poparcie dla kandydatów stawiających na zaostrzenie napływu imigrantów, czyli przede wszystkim dla Le Pen. Piątek niemiecki DAX kończy ze wzrostem przekraczającym 0,3%, natomiast francuski CAC40 cofa się o 0,15%.

Jeśli chodzi o dane, to dziś o poranku poznaliśmy serię kolejnych dobrych odczytów PMI z Europy. Lepsze nastroje w strefie euro, to oczywiście pozytywny sygnał dla koniunktury gospodarczej w Polsce, a należy zaznaczyć, że już ostatnie dane makroekonomiczne wyglądają bardzo solidnie. Ponadto po zakończeniu dzisiejszej sesji agencja Standard & Poor’s ma zaprezentować raport nt. wiarygodności kredytowej dla polskich obligacji. Jednakże należy się spodziewać utrzymania dotychczasowego ratingu i perspektywy.

Wszystkie główne indeksy notowane na parkiecie przy Książęcej notowały dziś wyraźne straty. Inwestorzy sprzedawali akcje, chcąc zabezpieczyć zyski z tego tygodnia. Spośród najważniejszych indeksów z GPW liderem strat był WIG20, który cofnął się o niemal 1%. Indeksowi blue chipów ponownie nie udało się złamać psychologicznej bariery 2.300 pkt, co może świadczyć o niewystarczającej siły kupujących. Jednak to może się zmienić po weekendzie. Podczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy ważniejszych informacji dotyczących warszawskich blue chipów. Ponownie słabo sobie radził Cyfrowy Polsat (-2,57%). Liderem wzrostów był natomiast JSW (+0,99%).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Dąbrowski, Analityk Rynków Finansowych XTB

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Francja zaskoczy rynki?