Francuska gospodarka coraz lepiej znosi restrykcje wprowadzane przez rząd

  • Paweł Makosz
opublikowano: 13-04-2021, 11:28

W kwietniu obserwujemy nieznaczne spowolnienie francuskiej gospodarski. Ta wiadomość łagodzi obawy związane z głębszym skurczem, który mogły wywołać zaostrzone restrykcje.

Pod koniec marca prezydent Emmanuel Macron wprowadził surowsze ograniczenia dla podróżujących oraz nakazał zamknięcie szkół i przedszkoli. Celem nowych obostrzeń było powstrzymanie transmisji koronawirusa.

Bank Francji poinformował, że decyzja wpłynęła na kwietniową aktywność gospodarczą, która wyniesie maksymalnie 7 proc. Jest to wynik poniżej poziomu sprzed kryzysu.

POOL / Reuters / Forum

Dane banku centralnego są jednak bardziej optymistyczne od tych szacowanych przez analityków. Jest to kolejny dowód pokazujący, że europejskie gospodarki coraz lepiej radzą sobie z wprowadzanymi przez rządy lockdownami.

– Nauczyliśmy się wspólnie pracować z wirusem - powiedział prezes Banku Francji Francois Villeroy de Galhau.

Villeroy oczekuje, że gospodarka odnotuje lekki wzrost w I kwartale bieżącego roku. Dodał, że bank centralny nie rewiduje swojej prognozy 5,4 proc. wzrostu gospodarki w 2021 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane