Francuska policja zatrzymała maklera podejrzanego o oszustwo stulecia

PAP
26-01-2008, 19:44

Policja ujęła w sobotę po południu Jerome Kerviela, maklera podejrzanego o dokonanie transakcji giełdowych, w wyniku których bank Societe Generale poniósł straty na gigantyczną sumę 4,9 miliarda euro.

Wiadomość o zatrzymaniu maklera położyła kres krążącym od trzech dni, czyli od momentu ujawnienia w czwartek straty przez Societe Generale, sprzecznym wersjom o tym, gdzie znajduje się 31-letni Kerviel.

Źródła sądowe cytowane przez agencję AFP potwierdziły, że makler został tymczasowo zatrzymany i jest obecnie przesłuchiwany przez policjantów oddziału finansowego paryskiej policji.

W piątek wieczorem policjanci przeprowadzili pod nieobecność podejrzanego rewizję w jego mieszkaniu w podparyskim Neuilly-Sur- Seine, a także w siedzibie Societe Generale w paryskiej dzielnicy La Defense.

W siedzibie banku służby śledcze zabezpieczyły - jak ujawniły anonimowe źródła - "użyteczne przedmioty", w tym "materiały informatyczne", mające ułatwić śledztwo w tej sprawie.

Prokuratura paryska wszczęła w czwartek wstępne dochodzenie w następstwie doniesień złożonych przeciw maklerowi przez dyrekcję banku i jednego z jego klientów.

Cytowani przez francuskie media eksperci finansowi mają jednak wątpliwości, czy ogromna strata mogła być dziełem jednego oszusta, czy też w sprawę nieuczciwych transakcji zamieszana była dyrekcja banku.

Premier Francji Francois Fillon zobowiązał minister gospodarki Christiene Lagarde do sporządzenia w ciągu 8 dni raportu wyjaśniającego przyczyny afery.

Szymon Łucyk(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Francuska policja zatrzymała maklera podejrzanego o oszustwo stulecia