Francuska prasa: Polska potwierdza przywiązanie do USA i UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-11-2005, 15:56

Francuska prasa podkreśla w piątek, że w swoim czwartkowym expose premier Kazimierz Marcinkiewicz wskazał na przywiązanie Polski do polityki europejskiej i transatlantyckiej.

Francuska prasa podkreśla w piątek, że w swoim czwartkowym expose premier Kazimierz Marcinkiewicz wskazał na przywiązanie Polski do polityki europejskiej i transatlantyckiej.

    "Marcinkiewicz nie zaspokoił wszystkich żądań Andrzeja Leppera, który chciał renegocjować polski traktat akcesyjny" - pisze dziennik "Liberation".  "Zadowolił się natomiast przypomnieniem, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone są wielkimi priorytetami Polski".

    Lewicowa gazeta ubolewa natomiast, że szukając poparcia dla swojego rządu, Marcinkiewicz musiał uciec się do głosów "skrajnej katolickiej prawicy" - jak "Liberation" nazywa Ligę Polskich Rodzin - i Samoobrony.

    Zdaniem konserwatywnego "Le Figaro", Polska pod rządami Marcinkiewicza chce odgrywać rolę mediatora między Brukselą a Waszyngtonem. Dziennik wskazuje natomiast na brak wzmianki o przyszłych stosunkach z Niemcami i Rosją, a także o wejściu Polski do strefy euro. "Stało się tak, chociaż Polska jest jedynym nowym krajem UE, który nie ma jeszcze kalendarza przyjęcia wspólnej waluty" - pisze "Le Figaro".

    Dziennik pisze, że po kampanii wyborczej w Polsce "nadszedł czas realizmu politycznego", więc to w kontekście wsparcia Prawa i Sprawiedliwości przez sceptyczne wobec USA i UE Ligę Polskich Rodzin i Samoobronę trzeba czytać słowa Marcinkiewicza.

    Jaka będzie faktycznie polska polityka zagraniczna - pisze "Le Figaro" - okaże się w działaniu władz, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera. Gazeta zwraca uwagę na podkreślaną przez nowego szefa dyplomacji potrzebę zacieśnienia współpracy z Francją i Niemcami.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Francuska prasa: Polska potwierdza przywiązanie do USA i UE