Francuski rząd zaprzecza doniesieniom o renacjonalizacji FT

Przemek Barankiewicz
01-07-2002, 11:17

Francuski skarb państwa rozważa przejęcie wszystkich akcji France Telecom, na którego czele stoi Michel Bon – podał Financial Times, powołując się na rządowe źródła we Francji. Francuskie ministerstwo finansów najpierw potwierdziło, a później zdementowało informację. Szef resortu zaznaczył jedynie, że obecna cena akcji operatora nie odzwierciedla jego wartości.

Renacjonalizacja prawdopodobnie okazałaby się mniej kosztowna dla rządu, właściciela 56 proc. kapitału operatora, niż zgoda na emisję nowych akcji z prawem poboru. Wartość rynkowa 44 proc. FT wynosi 4,5 mld EUR. Objęcie nowych akcji kosztowałoby władze około 8 mld EUR. Ten drugi wariant zakłada dofinansowanie FT kwotą 14-15 mld EUR. Ta kwota jest niezbędna, jeśli operator nie chce, by agencje ratingowe obniżyły ocenę zadłużenia do statusu „śmieciowego”. Dług FT przekracza obecnie 60 mld EUR.

Kurs France Telecom, która razem z Kulczyk Holding ma 47,5 proc. TP SA i opcję kupna następnych 2,5 proc., spadł w I półroczu o blisko 80 proc. W poniedziałek już na otwarciu notowań skoczył w górę o 15 proc. Po zdementowaniu wiadomości przez rząd, kurs powrócił do punktu wyjścia.

Cena akcji polskiego telekomu zmniejszyła się w tym okresie o ponad 20 proc. W poniedziałek spada o kolejny 1 proc. do 10,9 zł.

ONO, AFX

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Francuski rząd zaprzecza doniesieniom o renacjonalizacji FT