Francuski Vivendi rozmawia z El-Netem

Jarosław Sroka, Tomasz Siemieniec
opublikowano: 21-05-1999, 00:00

Francuski Vivendi rozmawia z El-Netem

Elektrim zerwał negocjacje z Deutsche Telekom i zwrócił się do Francuzów

ROZBIEŻNE WERSJE: Wciąż nie wiadomo, z kim przyjdzie współpracować Januszowi Fijałkowskiemu, prezesowi El-Netu. Ale coraz bardziej prawdopodobny jest wybór francuskiego Vivendi. fot. Grzegorz Kawecki

Francuski koncern Vivendi, działający m.in. w sektorze telekomunikacyjnym, rozmawia z Elektrimem w sprawie wejścia kapitałowego do El-Netu. Informacji tych nie potwierdzili przedstawiciele giełdowego holdingu. Według naszych źródeł, negocjacje w tej sprawie są już jednak bardzo zaawansowane.

Co do tego, że Elektrim musi znaleźć partnera do finansowania własnych spółek z sektora telekomunikacyjnego, nikt już nie ma wątpliwości. Kandydatów do pełnienia tej roli jest co najmniej kilku, i to jedyna informacja, która została oficjalnie potwierdzona przez Elektrim. Przez dłuższy czas było niemal pewne, że rywalizację wygra Deutsche Telekom.

Może Francuzi

Niemcy zrezygnowali jednak z dalszych rozmów w sprawie przejęcia udziałów w El-Necie. Natomiast wymieniany przez prasę amerykański QWest podobno w ogóle nie wchodził w grę.

W tej sytuacji Francuzi stali się głównym kandydatem do objęcia posady inwestora dla spółek z pionu telekomunikacyjnego Elektrimu. Nieznane są jeszcze szczegóły transakcji. Pewny jest jedynie fakt, że Vivendi poważnie interesuje się taką inwestycją i rozmawia w tej sprawie z przedstawicielami Elektrimu.

Vivendi kontroluje największego niezależnego operatora telekomunikacyjnego we Francji. Firma Cegetel w niespełna rok po deregulacji rodzimego rynku telekomunikacyjnego zdobyła ponad 650 tys. klientów w sektorze telefonii stacjonarnej. Ma również około 40-proc. udział w segmencie telefonii komórkowej i już spore doświadczenie w rywalizowaniu z narodowym telekomem francuskim.

— Doświadczenia w tej materii Cegetela bardzo by się przydały Elektrimowi — twierdzi szef dużej spółki operatorskiej.

Dla kogo

Szefowie Elektrimu wciąż nie sprecyzowali, czy przyszły partner zasili wyłącznie El-Net czy też wszystkie spółki z sektora telefonii stacjonarnej, które holding już kontroluje lub jest w trakcie ich przejmowania. Jeśli wypali ten drugi wariant — a tak sądzi większość analityków — to na pomoc finansową i wiedzę francuskiej spółki mogłyby liczyć: El-Net, Telefonia Regionalna, ZT św. Olaf, Elektrim TV-Tel, Telefonia Polska Zachód, Pilicka Telefonia i prawdopodobnie Poland Telecom Operators.

Przypomnijmy, że kwestia partnera dla El-Netu miała się wyjaśnić rychło po rozstrzygnięciu kwestii koncesji warszawskiej. Według ostatnich zapowiedzi resortu łączności, licencja zostanie wydana w połowie przyszłego tygodnia. Jest już praktycznie pewne, że dostanie ją właśnie El-Net.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Sroka, Tomasz Siemieniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Francuski Vivendi rozmawia z El-Netem