Francuskie firmy przygotowują się na wybuch epidemii Covid-19

  • PAP
opublikowano: 28-02-2020, 17:11

W ramach przygotowań na możliwy wybuch epidemii koronawirusa francuskie firmy zalecają swoim pracownikom stosowanie środków antyseptycznych w miejscu pracy oraz wstrzymanie lub ograniczenie wyjazdów służbowych, a także nakłaniają do pracy z domu.

„Proszę unikać targów, ferm i kontaktu ze zwierzętami, ograniczyć dotykanie twarzy rękami oraz upewniać się, że spożywane produkty żywnościowe, w tym jaja i mięso, są dobrze ugotowane” – takie komunikaty pojawiły się w siedzibie koncernu Michelin, producenta opon.

Inne firmy, takie jak koncerny motoryzacyjne Renault czy PDG, utworzyły w swoich strukturach centra zarządzania kryzysowego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z centrami współpracują działy logistyki, HR, medycyny pracy.

Działająca w 20 krajach firma transportowa Transdev codziennie monitoruje, czy i na co chorują jej pracownicy. Sieć Carrefour, obecna m.in. na rynku włoskim, również uważnie monitoruje stan zdrowia swoich pracowników.

W związku z koronawirusem globalny koncern farmaceutyczny Sanofi kilka razy w tygodniu organizuje wideokonferencje, a sprzedawcom sieci galerii Lafayette zaleca się regularne mierzenie temperatury ciała.

W wielu firmach goście i klienci proszeni są o wypełnianie ankiet na temat stanu zdrowia oraz odbytych ostatnio podróży. Firmy zaopatrzyły się w maski ochronne oraz żele antyseptyczne do mycia rąk.

Danone i inne koncerny zalecają pracownikom, którzy wrócili z delegacji z regionów uznanych za zagrożone Covid-19, 14-dniową kwarantannę i telepracę. Zalecenia dotyczą również pracowników, których bliscy podróżowali w te rejony. Niektóre przedsiębiorstwa, np. L’Oreal, rozważają całkowity zakaz podróży służbowych. Sieć Accor wprowadziła na razie zakaz podróżowania do Chin.

Podobne zalecenia otrzymali pracownicy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z siedzibą w Paryżu. Zaleca ona swoim pracownikom wstrzymanie lub ograniczenie do minimum wszystkich wyjazdów i delegacji.

Przedstawiciele francuskich stowarzyszeń firm turystycznych potwierdzają, że zawiesiły wszystkie wyjazdy turystyczne do Chin.

Przedstawiciele niektórych zawodów zdecydowali się na pracę w domu. Podobnie postępują nauczyciele, natomiast kilkuset studentom w całej Francji władze uczelni zaleciły kwarantannę i pozostanie w domach.

W czwartek na wspólnej konferencji prasowej minister gospodarki Bruno Le Maire, minister pracy Muriel Penicaud oraz minister zdrowia Olivier Veran zalecili firmom i pracownikom stosowanie dodatkowych środków higieny oraz wprowadzanie stanu podwyższonego bezpieczeństwa w zakładach pracy.

Le Maire apelował o "unikanie paniki gospodarczej", Penicaud ostrzegała z kolei, że możliwe jest przejściowy wzrost stopy bezrobocia i ograniczenia w produkcji firm. Szefowie resortów nie wykluczyli konieczności przeniesienia produkcji strategicznych sektorów w przypadku wystąpienia epidemii.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy