Francuskie lotniska lądują na giełdzie

Marek Druś
opublikowano: 01-06-2006, 00:00

Aeroports de Paris chce uzyskać z oferty publicznej akcji 1,4 mld EUR. Kontrolowany przez państwo operator największych francuskich portów lotniczych chce przeznaczyć pieniądze na rozbudowę terminali. Część zasili także państwową kasę.

W największej od sześciu miesięcy ofercie publicznej we Francji idzie na sprzedaż 15,4 mln akcji Aeroports de Paris należących do państwa i 14,6 mln akcji nowej emisji. Widełki cenowe na akcje oferowane inwestorom instytucjonalnym wynoszą 42,0-48,5 EUR, a inwestorom indywidualnym — 41,0-47,5 EUR. Zapisy na akcje operatora paryskich portów lotniczych Charles de Gaulle i Orly potrwają do 14 czerwca. Dwa dni później spółka zadebiutuje na giełdzie w Paryżu.

To kolejna duża francuska spółka, której częściowa prywatyzacja ma podreperować kasę państwa, ale bez rezygnacji przez rząd z kontroli nad firmą. Udział państwa w spółce spadnie maksymalnie do 67,4 proc., jeśli zwiększy ono pulę oferowanych akcji do 19,9 mln sztuk. W listopadzie sprzedano w ofercie akcje Electricite de France za 7 mld EUR. Państwo utrzymało 85 proc. kapitału spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu