Francuskim bankom grozi zbiorowa grzywna w wysokości ponad 1 mld EUR

opublikowano: 28-03-2023, 15:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Francuskim bankom, m.in. BNP Paribas, grozi zbiorowa grzywna w wysokości ponad 1 mld EUR (1,1 mld USD) w ramach dochodzenia w sprawie oszustw podatkowych i prania pieniędzy związanych z wypłatą dywidendy – podaje agencja Bloomberg.

fot. Theo Giacometti/Bloomberg

Societe Generale, HSBC Holdings, Natixis oraz jednostka BNP Exane również są częścią śledztwa. Paryska prokuratura stwierdziła, że grzywny obejmują kary i zaległe odsetki. Wstępne śledztwo zostało wszczęte w grudniu 2021 roku.

Naloty kontrolerów na banki dotyczą strategii arbitrażu dywidendowego, w ramach której akcjonariusze przekazywali akcje na krótki okres inwestorom z siedzibą za granicą, aby uniknąć podatku od dywidend. Inwestorzy posiadali akcje w okresie, w którym wypłacano dywidendy i albo nie były one opodatkowane, albo podatki były zwracane. Następnie odsprzedawali papiery wartościowe pierwotnemu właścicielowi, a zaoszczędzoną kwotę dzielono między strony.

Naloty potęgują dalsze negatywne nastroje wokół sektora bankowego zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, gdzie inwestorzy zostali dotknięci ratowaniem Credit Suisse i przejęciem przez organy regulacyjne Silicon Valley Bank.

UPADEK CREDIT SUISSE

Prawdziwe problemy Credit Suisse zaczęły się od oświadczenia Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej, największego akcjonariusza tego helweckiego banku, drugiego w Szwajcarii. Saudyjczycy dali do zrozumienia, że nie zwiększą wsparcia dla Credit Suisse. To podkopało zaufanie do banku, szczególnie, że od kilku dni na rynakch trwało już zamieszanie wywołane upadkiem amerykańskich banków Silicon Valley Bank i Signature Bank.

Eksperci podkreślają jednak, że tak naprawdę kryzys w CS zaczął się dużo wcześniej, doprowadzając do poważnego spadku m.in. kapitałów własnych. Credit Suisse pogrążył się w chaosie od czasu bankructwa brytyjskiej firmy finansowej Greensill, co zapoczątkowało serię skandali. Od marca 2021 r. akcje straciły ponad 83 proc. swojej wartości.

Na początku lutego Credit Suisse ogłosił stratę netto w wysokości 7,3 mld franków szwajcarskich (prawie 7,4 mld euro) za rok finansowy 2022 i ostrzegł, że nadal spodziewa się „znacznej” straty przed opodatkowaniem w 2023 r.

W rezultacie tych problemów pomocy CS zmuszony był udzielić Narodowy Bank Szwajcarii oferując środki o wartości 50 mld CHF, a przejęcie Credit Suisse zadeklarował inny szwajcarski gigant, UBS Group, który ma zapłacić około 2 mld USD.

Kapitalizacja rynkowa CS wynosi około 7 mld EUR podczas gdy UBS jest prawie dziesięciokrotnie wyższa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Bloomberg

Polecane