Francuzi chcą zainwestować w Pekaes, ale ten może wybrać Ukraińców

opublikowano: 31-05-2004, 07:27

Rozpoczyna się ciekawa rywalizacja o przejęcie kontroli nad Pekaesem, jednej z największych firm transportowych w kraju, w której ponad 51 proc. akcji posiada skarb państwa. Francuski gigant transportowy chce kupić pakiet akcji polskiego przewoźnika. Oferta leży już w resorcie skarbu. Pekaes woli chyba jednak innego inwestora. Polska spółka, która ma status firmy publicznej, choć nie notowanej na parkiecie, rzeczywiście zabiega o inwestora.

Co więcej, pojawiły się sygnały, że chętnie widziałaby w tej roli ukraiński Donbas, czyli firmę, która w naszym kraju najbardziej znana jest z zaciętej rywalizacji z LNM Holdings o Hutę Częstochowa.

Francuska oferta...

Czy Donbas zechce zainwestować w polskiego przewoźnika — na razie nie wiadomo. Pewne jednak jest to, że Pekaes nie narzeka na brak zainteresowania inwestorów. Ofertę zakupu walorów firmy, której sprzedaż w ubiegłym roku przekroczyła 0,5 mld zł, złożyli już Francuzi.

„W związku z uzyskaną informacją o planach sprzedaży przez skarb państwa posiadanych 51,52 proc. akcji Pekaes, działając w imieniu grupy Norbert Dentressangle, wyrażam zainteresowanie ich nabyciem” — napisał Jean-Claude Michel, prezes francuskiej firmy, w liście skierowanym do Ministerstwa Skarbu Państwa.

W odpowiedzi Tomasz Papis, zastępca dyrektora departamentu prywatyzacji, zapewnił, że resort rozważa zbycie walorów Pekaesu. Poinformuje Francuzów, kiedy podejmie ostateczną decyzję.

...i zaskoczenie

Tymczasem 26 maja walne zgromadzenie Pekaesu, czyli głównie skarb państwa, zgodziło się na emisję 7-12 mln nowych akcji spółki. Pakiet ma być skierowany do inwestora zewnętrznego. Dzięki temu Pekaes zamierza uzyskać 100 mln zł na inwestycje w tabor (zakup 50 ciągników i 50 naczep) i wejść na rynek przewozów kolejowych. Nie takiej decyzji spodziewała się francuska firma.

— Nie możemy powiedzieć, czy będziemy zainteresowani nową emisją, bo mimo że Ministerstwo Skarbu Państwa obiecało, nie poinformowało nas o tym. Uchwała nas zaskoczyła. Chcemy dowiedzieć się, komu zostaną zaoferowane nowe akcje, ale na razie nie mamy w tej sprawie żadnych oficjalnych informacji — mówi Andrzej Wierzbicki, dyrektor naczelny Norbert Dentressangle w Polsce.

Według informacji „PB”, nowa emisja może zostać zaoferowana właśnie Donbasowi. Wówczas jednak Francuzi nie będą zapewne zainteresowani kupnem ,,odchudzonego” pakietu skarbu państwa.

— 9 czerwca będziemy omawiać strategię inwestycyjną grupy w Europie Środkowej. Chcemy inwestować w Polsce. Oprócz Pekaesu chcielibyśmy kupić też C. Hartwig Katowice — dodaje Andrzej Wierzbicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Francuzi chcą zainwestować w Pekaes, ale ten może wybrać Ukraińców