Frank szwajcarski najsłabszy od października 2019 roku

opublikowano: 24-02-2021, 13:46

Oczekiwany wzrost inflacji skłonił inwestorów do opuszczania bezpiecznych przystani. Bank centralny Szwajcarii ma powody do zadowolenia.

Frank szwajcarski był w środę najsłabszy wobec euro od października 2019 roku. Wobec dolara był najsłabszy od grudnia. Słabnięcie franka to dobra wiadomość dla Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który jeszcze niedawno walczył z aprecjacją krajowej waluty przeznaczając miliardy na interwencje na rynku walutowym. Spowodowało to, że Szwajcaria została uznana w ubiegłym roku przez USA za manipulatora walutowego.

- Po kilku latach, kiedy frank był trudny do handlowania, ścieżka jego słabnięcia wygląda całkiem wyraźnie - powiedział Jordan Rochester, strateg Nomura International.

Prognozuje, że szwajcarska waluta osłabnie do 1,13 za euro do końca roku. Obecnie frank słabnie o 0,4 proc. i jest notowany po 1,1035 za euro.

Fundusze hedgingowe wymieniały franka głównie na euro i jena japońskiego w tym tygodniu, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg od źródeł rynkowych.

- Frank stracił już dużo atrakcyjności jako bezpieczna przystań wobec agresywnej polityki SNB stosowania interwencji kiedy uzna ją za potrzebną - powiedział Manuel Oliveri, strateg walutowy Credit Agricole CIB.

Jego zdaniem, frank osłabnie do nawet 1,15 za euro.

- Nie należy oczekiwać, że na takich parach jak EUR/CHF jest duże ryzyko spadku, nawet jeśli dojdzie do pogorszenia nastrojów – powiedział Oliveri.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane