Franklin Templeton: Duże możliwości małych spółek

Ed Jamieson - zarządzający portfelami we Franklin Equity Group
opublikowano: 20-06-2011, 00:00

Rok 2011 jest jak dotąd dobrym okresem dla spółek o małej i średniej kapitalizacji. Wzrost indeksu Russell 2500 (odzwierciedlającego wyniki przedsiębiorstw z tego segmentu) wyniósł niemal 12 proc. w okresie od początku roku do 30 kwietnia 2011 r. oraz prawie 24 proc. w okresie jednego roku do 30 kwietnia 2011 r. Wśród kluczowych czynników, które zadecydowały o dobrych wynikach tego segmentu znalazły się solidne zyski, wysoka rentowność przedsiębiorstw oraz poprawa nastrojów inwestorów.

Wśród spółek o małej lub średniej kapitalizacji i wysokim potencjale wzrostowym, najbardziej atrakcyjne wydają się przedsiębiorstwa o trwałej przewadze konkurencyjnej na swych rynkach, która zapewnia im możliwości do dalszego rozwoju. Taka przewaga może wynikać z posiadanej własności intelektualnej, dobrze rozpoznawalnej marki lub bardzo wysokiego poziomu zarządzania.

Przyglądamy się także spółkom oferującym produkty, na które obecnie jest duży popyt (np. smartfony czy tablety), jak również przedsiębiorstwom kierującym swą sprzedaż na rozwijające się rynki (np. sprzedaż leków i innych produktów związanych z ochroną zdrowia w krajach o starzejących się populacjach lub sprzedaż rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i optymalizujących zużycie paliwa w samochodach). Ważnym aspektem jest także ekspozycja na rynki wschodzące. Wzrost klasy średniej w Indiach i Chinach przekłada się na potężny popyt i szybszy rozwój takich obszarów rynku, jak produkty konsumenckie, samochody, samoloty i wydajność produkcji. Taki trend jest z kolei korzystny dla dostawców części i komponentów dla tych branż.

Kontrowersje wokół reformy służby zdrowia w USA stały się źródłem kilku atrakcyjnych okazji w sektorze opieki zdrowotnej. Obiecująco wygląda sektor technologii medycznych, biorąc pod uwagę rozwój innowacji i obniżenie kosztów leczenia na osobę. Przykładowo, opracowywane są nowe metody wszczepiania sztucznych zastawek serca, eliminujące konieczność otwierania klatki piersiowej. Innym przykładem są zdalnie sterowane roboty chirurgiczne, dzięki którym lekarze z Bostonu mogą przeprowadzić zabieg ablacji serca u pacjenta znajdującego się we Włoszech.

Inne możliwości w sektorze opieki zdrowotnej związane są z elektronicznym gromadzeniem dokumentacji medycznych. Rząd USA usilnie dąży do zobligowania szpitali i gabinetów lekarskich do centralizacji dokumentacji medycznych przechowywanych w formie elektronicznej, a my dostrzegamy kilka wysokiej jakości spółek o dużym potencjale wzrostowym, które są w stanie zaoferować odpowiednie rozwiązania do takich zadań. Przykładowo, dzięki technologiom rozpoznawania mowy, lekarze będą mogli dyktować swe opinie i wyniki badań bezpośrednio do elektronicznej bazy dokumentacji medycznych, które będą dostępne dla każdego lekarza diagnozującego lub leczącego tego samego pacjenta w przyszłości. Możliwość wglądu do tak potężnej ilości danych przechowywanych w formie elektronicznej podczas planowania leczenia z pewnością przełoży się na lepsze efekty takiego leczenia i obniżenie jego kosztów.

Poza sektorem opieki zdrowotnej, dostrzegamy atrakcyjne możliwości dla naszej strategii inwestycyjnej w obszarze przemysłu, ponieważ wiele amerykańskich przedsiębiorstw zwiększa wydatki na nowe urządzenia przemysłowe. Niektóre przedsiębiorstwa z branży energetycznej w USA zyskują na światowym popycie na ich kompetencje i know-how w takich dziedzinach, jak wydajność energetyczna, produkcja energii czy eksploatacja złóż surowców, co z kolei jest źródłem ciekawych możliwości dla małych i średnich spółek z tego sektora.

Ed Jamieson

zarządzający portfelami we Franklin Equity Group

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ed Jamieson - zarządzający portfelami we Franklin Equity Group

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Franklin Templeton: Duże możliwości małych spółek