Front jedności przeciw Cash Flow

Dawid Tokarz
opublikowano: 05-02-2008, 07:04

Cash Flow stracił wpływ na Primę Charter, a  Grzegorz Gniady fotel szefa jej rady nadzorczej. To efekty walnego lotniczej spółki.

Potwierdzają się informacje „PB” sprzed dziesięciu dni. Grupa inwestorów, chcących ratować balansującą na krawędzi bankructwa Primę Charter (PCh), nie chce mieć nic wspólnego z giełdowym Cash Flow (CF), dotychczas największym udziałowcem spółki.

Świadczą o tym wydarzenia wczorajszego walnego lotniczej firmy. Grzegorz Gniady, wiceprezes CF, został na nim odwołany z rady nadzorczej PCh. A choć uchwalono podwyższenie kapitału z 75,6 mln zł do 120 mln zł, giełdowy windyka- tor nie będzie w nim uczestniczył.

Skąd ta awersja do CF wśród pozostałych udziałowców, skupionych wokół Krzysztofa Szymańskiego (kiedyś członka zarządu, a dziś prezesa spółki)? Chodzi o opisywane przez „PB” kontrowersyjne działania Grzegorza Gniadego: choćby o to, że firmie swoich znajomych chciał zlecić doradztwo przy pozyskaniu kapitału dla PCh z prowizją 15-20 proc., czyli stawką znacznie wyższą niż rynkowa. To m.in. dlatego udziałowcy PCh i nowi inwestorzy, zainteresowani jej reaktywacją, chcą nakłonić CF do sprzedaży dwóch trzecich z wartych 16,7 mln zł udziałów w PCh za symboliczne 1,1 tys. zł.

— CF przystał na tę ofertę, a teraz się chce wycofać. Jak można z nimi współpracować? — zżyma się jeden z udziałowców PCh.

— Żadna oficjalna oferta nie została nam złożona. Rozpatrujemy różne scenariusze, w tym również taki. Na razie na pewno przyjmiemy w PCh bardziej bierną pozycję i jeśli okaże się, że nowi inwestorzy mają czyste intencje, będziemy ich dopingować — odpowiada Grzegorz Gniady.

Doping jest o tyle wskazany, że zdecydowanie najgorzej CF wyszedłby na bankructwie PCh. Zgodnie z prognozami zarządu giełdowy windykator w 2007 r. miał zarobić na czysto 7,5 mln zł. Tyle że wynik ten nie uwzględnia strat, jakie w przypadku upadłości lotniczej spółki poniósłby CF. To około 10 mln zł! Ich rozliczenie w 2007 r. oznaczałoby, że zamiast prognozowanego zysku, CF wykazałby stratę.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane