Frontem do Wisły

Agata Hernik
opublikowano: 16-05-2006, 00:00

Plany dotyczące Centrum Nauki Kopernik (CNK) są ambitne. Ale do ich spełnienia jeszcze długa droga.

Od deklaracji woli współpracy Ministra Nauki i Informatyzacji, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz Prezydenta m.st. Warszawy przy tworzeniu CNK minęły już dwa lata. A konkrety? Do dziś ustalono właściwie tylko lokalizację. A reszta? W planach.

— Centrum Nauki Kopernik będzie instytucją niezwykle przyjazną, nawet dla tych, którzy nie mieli dotąd nic wspólnego z nauką. Nie zamierzamy budować świątyni nauki, ale pokazać, jak łatwo może być ona dostępna — zapowiadał Robert Firmhofer, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Centrum Nauki Kopernik.

Co mamy dziś?

Zespół ds. Centrum Nauki Kopernik czeka z zarejestrowaniem się jako instytucja do uchwalenia przez Radę Ministrów programu wieloletniego. Bo w nim mają być uwzględnione środki finansowe przeznaczone na budowę centrum. Po uchwaleniu programu prace powinny ruszyć z kopyta...

Co zrobiono do tej pory? 19 kwietnia 2006 r. Mirosław Kochalski, pełniący obowiązki prezydenta Warszawy, podpisał ze zwycięzcą konkursu na siedzibę CNK — pracownią architektoniczną RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec — umowę na wykonanie opracowania kompletnej dokumentacji projektowej. Umowa obejmuje też przygotowanie materiałów przetargowych na realizację budowy i pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją robót objętych dokumentacją projektową.

Został też rozstrzygnięty konkurs na logotyp i system identyfikacji wizualnej centrum. Jury konkursowe wybrało projekt firmy Brand Nature Access.

— Ten projekt nie do końca był przedsięwzięciem komercyjnym. Wzięliśmy w nim udział z miłości do miasta oraz z potrzeby wspierania tego typu inicjatyw — zapewnia Mariusz Przybył, prezes Brand Nature Access.

Duże plany, duże pieniądze

Oficjalna premiera znaku nastąpi na pikniku naukowym 3 czerwca. Można też będzie obejrzeć 25 interaktywnych eksponatów, które znajdą się później w CNK.

Według planów, już w czerwcu ruszy przetarg na ekspozycję stałą. Zajmie ona 3 tys. mkw. Pieniądze na ekspozycję — 67 mln zł — zostaną przydzielone ze skarbu państwa. W lipcu będzie gotowy projekt budowlany, wtedy CNK wystąpi o pozwolenie na budowę. Realizacja całego obiektu pochłonie 80 mln zł. Sfinansuje ją miasto. Pierwszy etap ma być udostępniony w 2008 r., drugi — jesienią 2009 r.

Lokalizacja jest ustalona od dawna. Centrum Nauki zostanie zbudowane na warszawskim Powiślu, nad tunelem Wisłostrady, obok mostu Świętokrzyskiego. Władze miasta liczą, że umiejscowienie Centrum Nauki tuż przy Wiśle pozwoli ożywić nadrzeczne bulwary. Wokół centrum powstanie Park Odkrywców z interaktywnymi zabawkami dla dzieci. W parku znajdą się też dzieła sztuki, inspirowane tematyką naukową.

Planowany dwukondygnacyjny budynek CNK to 7 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej, trzy kawiarnie, sala widowiskowa i centrum konferencyjne na 250 osób, planetarium, warsztaty oraz biura. W sumie powierzchnia budynku wyniesie 15 tys. mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu