FSB: Ładunki wybuchowe były w obu rozbitych rosyjskich samolotach

Jakub Kumoch
28-08-2004, 15:20

W obu rosyjskich samolotach, które rozbiły się we wtorek wieczorem łącznie z 90 osobami na pokładzie, znaleziono ślady materiału wybuchowego - wynika z sobotniej wypowiedzi rzecznika Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Siergiej Ignatczenko powiedział agencji Interfax, że także we wraku drugiego z samolotów, tego, który rozbił się w obwodzie

tulskim, znaleziono heksogen, zwany też RDX. To jeden z najsilniejszych materiałów wybuchowych. Dzień wcześniej rosyjskie służby twierdziły, że odkryły heksogen we wraku pierwszej z maszyn, która niemal jednocześnie z drugą spadła na ziemię pod Rostowem nad Donem.

"Tak, jak zażądał prezydent (Władimir Putin), FSB bada doświadczenia związane ze zwalczaniem powietrznego terroryzmu" -

skomentował Ignatczenko. Dodał, że Rosja zamierza m.in. czerpać z doświadczeń Izraela.

W piątek rzecznik FSB zwracał uwagę, że heksogenu użyto w zamachach, o które Moskwa obwinia czeczeńskich separatystów, w tym do wysadzenia budynków w Moskwie i Wołgodońsku w 1999 roku, kiedy zginęło ok. 300 osób.

Powiedział też, że FSB uzyskała w śledztwie "dane, pozwalające określić krąg osób, które mogły być zamieszane w zamach na pokładzie samolotu Tu-154". Rosyjskie media wcześniej twierdziły, że podejrzane osoby to dwie Czeczenki, które mogły przemycić ładunek wybuchowy na pokład samolotów. Czeczeńscy separatyści na swoich stronach internetowych nie przyznają się na razie do zamachu.

klm/ zf/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Kumoch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / FSB: Ładunki wybuchowe były w obu rozbitych rosyjskich samolotach