"FT": Bruksela upomina Warszawę za próbę ograniczania uprawnień NBP

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 15-09-2006, 11:39

Komisja Europejska ostrzegła w czwartek Warszawę, że będzie "bacznie obserwować" jej stanowisko w sprawie banku centralnego. W razie usiłowania ograniczenia jego uprawnień, rząd polski zostanie ostro upomniany - napisał w piątek "Financial Times".

Komisja Europejska ostrzegła w czwartek Warszawę, że będzie "bacznie obserwować" jej stanowisko w sprawie banku centralnego. W razie usiłowania ograniczenia jego uprawnień, rząd polski zostanie ostro upomniany - napisał w piątek "Financial Times".

Brytyjski dziennik przytacza wypowiedź unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego, Charliego McCreevy, który w czwartek przebywał z wizytą w Polsce: "Nadzór (bankowy) musi być niezależny od politycznych wpływów. Dlatego muszę podkreślić, że jestem głęboko zaniepokojony tym, co obecnie dzieje się w Polsce".

Na piątek specjalna sejmowa komisja śledcza, która ma zbadać prawidłowość i celowość działań Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) jako organów nadzoru bankowego w latach 1989-2006, zaplanowała przesłuchanie prezesa NBP Leszka Balcerowicza. Ten ostatni zapowiedział, że nie przyjdzie na to posiedzenie, zanim Trybunał Konstytucyjny nie wypowie się, czy istnienie komisji zgodne jest z polską konstytucją.

Komisja bada, czy istnieje konflikt interesów między pełnieniem funkcji przewodniczącego KNB przez Balcerowicza, a jego rolą jako fundatora Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Prezesem CASE jest żona Balcerowicza, prof. Ewa Balcerowicz.

Nie może być mowy o zaufaniu, ani o skutecznej współpracy w sytuacji, gdy kierujący finansami państwa "będą musieli wypełniać polecenia władz politycznych" - gazeta przytacza wypowiedź unijnego komisarza.

"FT" pisze, że komentarze McCreevy'ego miały na celu "ostrzeżenie polskiego rządu w jego walce o ograniczenie wpływów Narodowego Banku Polskiego i jego nękanego prezesa Leszka Balcerowicza".

"Wspólnie z Europejskim Bankiem Centralnym i moim kolegą Joaquinem Almunią (unijnym komisarzem ds. walutowych i gospodarczych) bacznie się temu przyjrzę" - gazeta przytacza wypowiedź McCreevy'ego.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / "FT": Bruksela upomina Warszawę za próbę ograniczania uprawnień NBP