Czytasz dzięki

FT: byli właściciele J&S Energy mają mniej Mercurii

opublikowano: 05-09-2018, 12:38

Grzegorz Jankielewicz i Wiaczesław Smołokowski zmniejszyli zaangażowanie w szwajcarskiej spółce Mercuria, obecnie jednym z największych niezależnych graczy na rynku ropy i paliw, donosi The Financial Times.

Jankielewicz i Smołokowski byli właścicielami spółki J&S Energy, która w przeszłości była dominującym dostawcą rosyjskiej ropy dla polskich rafinerii. W 2004 roku kontrolę nad nią przejęli dwaj byli traderzy Goldman Sachs: Marco Dunand i Daniel Jaeggi, którzy stworzyli spółkę Mercuria.

Z ostatnich raportów przekazanych regulatorowi w USA wynika, że trzech topowych menedżerów Mercurii zwiększyło zaangażowanie w spółkę od początku roku.  Dunand i Jaeggi, a także szef handlu Magid Shenouda, kontrolowali w lipcu już ponad 41 proc. udziałów. W styczniu mieli łącznie 34,4 proc.

W tym samym raporcie pojawiła się informacja, że pierwotni udziałowcy zmniejszyli zaangażowanie w Mercuria Energy Group Holding (MEGH), spółce-matce Mercurii. Trust Jankielewicza zmniejszył posiadany pakiet z 7,2 proc. do 4,5 proc., tak samo spadło zaangażowanie fundacji Smołokowskiego. Fundacja Linieckiego zredukowała posiadany pakiet z 3,5 proc. do 2,2 proc.

Z dokumentów wynika, że pozostali udziałowcy nie zmienili zaangażowania w MEGH, pisze The Financial Times. Dotyczy to m.in. CCPC z Hongkongu, spółki zależnej ChemChina, która w 2016 roku przejęła 12 proc. MEGH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane