Czytasz dzięki

FT: drożejąca wieprzowina grozi kryzysem detalu w Chinach

opublikowano: 28-10-2019, 11:12

Rosnąca szybko cena hurtowa wieprzowiny zwiększa prawdopodobieństwo kryzysu w branży detalicznego handlu żywnością w Chinach, donosi The Financial Times.

Wieprzowina drożeje w Chinach z powodu dramatycznego spadku pogłowia świń będącego skutkiem epidemii ASF. W październiku cena hurtowa wieprzowiny była o 159 proc. wyższa niż rok wcześniej. W detalu wieprzowina zdrożała jednak tylko o 73 proc., bo rzeźnicy, restauracje i inne lokale oferujące jedzenie nie są w stanie tak szybko przerzucać rosnących kosztów na klientów, pisze The Financial Times. Gazeta podkreśla, że drożejąca szybko wieprzowina wpływa już na ceny innych rodzajów mięsa, a także inne źródła białka. Średnia cena hurtowa mięsa drobiowego wzrosła o ponad 33 proc. w październiku w ujęciu rocznym, a wołowiny o 17 proc. W detalu drożały jednak mniej, odpowiednio o 18 proc. i 12 proc., co oznacza iż straty wzięli na siebie sprzedawcy.

- Nie wiemy jak duże szkody spowoduje w gospodarce afrykański pomór świń. Ale będą one jeszcze większe – powiedział Guo Dandan, analityk Sublime China Information.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane