"FT": Francuska minister argumentuje za zniesieniem sankcji wobec Chin

Polska Agencja Prasowa SA
16-02-2005, 09:54

Zniesienie wprowadzonego przed 15 laty unijnego embarga na dostawy broni do Chin zahamuje działaniaPekinu na rzecz rozwijania nowych własnych technologii wojskowych -  powiedziała w wywiadzie, opublikowanym w środę na łamach "Financial Times" francuska minister obrony Michele Alliot-Marie.

Zniesienie wprowadzonego przed 15 laty unijnego embarga na dostawy broni do Chin zahamuje działaniaPekinu na rzecz rozwijania nowych własnych technologii wojskowych -  powiedziała w wywiadzie, opublikowanym w środę na łamach "Financial Times" francuska minister obrony Michele Alliot-Marie.

Mimo sprzeciwu Waszyngtonu Unia Europejska podtrzymuje zamiar zdjęcia embarga na handel bronią z Chinami, wprowadzonego po masakrze prodemokratycznych demonstrantów na pekińskim Placu Tiananmen w 1989 roku. Francja jest jednym z głównych rzeczników anulowania ograniczeń.

W środowym wywiadzie francuska minister obrony podkreśliła, że Chiny tak czy inaczej pozyskają nowoczesne technologie wojskowe w ciągu najbliższych pięciu lat - z pomocą lub bez pomocy Zachodu. "Zniesienie embarga oznaczałoby dla nas lepszą ochronę niż utrzymanie restrykcji" - podkreśliła.

Alliot-Marie oświadczyła, że zdaniem francuskich ekspertów, Chiny niezwykle dynamicznie rozwijają swój przemysł zbrojeniowy  i za pięć lat będą w stanie produkować dokładnie taką broń, jaką Zachód dysponuje dziś. Uczynią to, jeśli nie będą mogły importować broni.

Sprzedaż Chinom broni - zdaniem Alliot-Marie - wstrzymałaby tempo zbrojeń Chin, które w takiej sytuacji nie dysponowałyby też technologiami, pozwalającymi na produkcję własnej broni.

Jak podkreśla "Financial Times", argumenty francuskiej minister zostały przedstawione na kilka dni przed wizytą w Europie prezydenta USA George'a W. Busha, w czasie której embargo na eksport broni do Chin będzie jednym z ważnych tematów.

Sprawa embarga była już przed tygodniem jednym z tematów rozmów amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice, podczas jej środowych wizyt w siedzibach NATO i Komisji Europejskiej w Brukseli. Rice potwierdziła wtedy zdecydowany sprzeciw Waszyngtonu w kwestii zniesienia embarga.

Tymczasem - podkreśla londyński dziennik - główny sojusznik USA, Wielka Brytania także opowiada się za zniesieniem restrykcji wobec Chin, argumentując jednak przede wszystkim, iż dziś embargo nie jest skuteczne, a zniesienie go pozwoli na wprowadzenie nowych mechanizmów, efektywniej blokujących dostawy nowoczesnychtechnologii wojskowych dla Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "FT": Francuska minister argumentuje za zniesieniem sankcji wobec Chin