FT: fundusz Norwegii chce dużych zmian w portfelu

opublikowano: 04-09-2017, 14:29
aktualizacja: 04-09-2017, 14:30

Fundusz inwestycyjny Norwegii planuje zmiany w portfelu, m.in. rezygnację z obligacji spółek i gospodarek wschodzących, donosi The Financial Times.

W liście skierowanym do Ministerstwa Finansów zarządzający funduszem proponują, aby zrezygnować z inwestycji w obligacje spółek, a także papiery dłużne denominowane w innych walutach niż dolar amerykański, euro i funt. Dodatkowo fundusz chciałby, aby ograniczyć zapadalność obligacji, w które inwestuje, do ok. 10 lat.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

FT przypomina, że fundusz miał na koniec czerwca w portfelu obligacje wartości ok. 320 mld USD, z czego 80 mld USD to obligacje spółek, a ok. 40 mld USD obligacje gospodarek wschodzących.

Zarządzający tłumaczą, że ich rekomendacja bazuje na ocenie iż obligacje są w portfelu dla obniżenia ryzyka i ograniczenia fluktuacji jego zwrotu z inwestycji. Wynika także z analizy wskazującej iż korzyści wynikające z dywersyfikacji walut aktywów i krajów ich pochodzenia są zawyżane przez inwestorów z rynku obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu