FT: Gazprom bierze rekordową pożyczkę w Chinach

opublikowano: 03-03-2016, 11:45

Gazprom pożyczy 2 mld EUR od Bank of China. To największa pożyczka, jaką rosyjski monopolista gazowy wziął kiedykolwiek od chińskiego banku, pisze The Financial Times.

Gazprom pożyczył pieniądze na pięć lat. Umowę podpisano w czwartek w Szanghaju. Formalnie pożyczki udzielił rosyjskiej spółce oddział Bank of China w Londynie.

Reuters/FORUM

- To największa umowa w historii Gazpromu bazując na wielkości uzyskanego bezpośrednio finansowania od jednej organizacji kredytowej, a także pierwsza bilateralna umowa z chińskim bankiem – głosi oświadczenie rosyjskiej spółki. 

Financial Times zwraca uwagę, że umowę zawarto prawie dwa lata po podpisaniu przez Gazprom umowy z chińskim CNPC na eksport w ciągu 30 lat gazu wartości 400 mld USD. Rosjanie sygnalizowali wówczas, że mają nadzieję na otrzymanie od Chin pieniędzy, czy w formie przedpłaty za gaz, czy pożyczki, w kwocie nawet 25 mld USD. Nigdy jednak do tego nie doszło, pisze gazeta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane