FT o polskiej nieugiętości i wymianie listów w sprawie fuzji Pekao i BPH

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2006, 10:14

Polska wzmogła swoją nieugiętość w dyskusji z Komisją Europejską na temat budzącej kontrowersje fuzji banków Pekao SA i BPH z udziałem włoskiego UniCredito - donosi w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Gazeta opisuje wymianę listów między Polską, KE i Włochami.

Polska wzmogła swoją nieugiętość w dyskusji z Komisją Europejską na temat budzącej kontrowersje fuzji banków Pekao SA i BPH z udziałem włoskiego UniCredito - donosi w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Gazeta opisuje wymianę listów między Polską, KE i Włochami.

Gazeta pisze, iż "polski rząd podkreśla, że gra zgodnie z zasadami" i "nie mógł iść dalej". Dziennik przypomina, że Ministerstwo Skarbu Państwa wysłało do KE list, w którym broni swojego prawa do blokowania fuzji.

Według "FT", polski resort napisał w liście do KE, że do jego obowiązków "należy monitorowanie realizowania umów prywatyzacyjnych przez inwestorów, a naruszenie tych umów przez inwestorów powoduje, że społeczeństwo polskie traci wiarę w sens prywatyzacji w naszym kraju".

"FT" pisze również o liście włoskiego UniCredito do Kazimierza Marcinkiewicza. W liście tym Włosi bronią swoich planów fuzji i piszą, że "działali w dobrej wierze, próbując wzmocnić polskie subsydia". Według dziennika, w liście do premiera UniCredito podkreśla też, że działało zgodnie z umową prywatyzacyjną.

W poniedziałek wieczorem polski rząd przesłał odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej w sprawie fuzji Pekao SA z BPH, którą chce przeprowadzić włoski akcjonariusz obu banków.

Połączenie Pekao SA i BPH jest konsekwencją połączenia banków właścicieli - UniCredito (jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA) i HVB (miał 71,2 proc. akcji BPH), zaakceptowanego w październiku 2005 r. przez KE. W połowie stycznia KE poprosiła Polskę o wyjaśnienia, jaki interes publiczny i prywatny Polska chroni blokując połączenie Pekao SA i BPH. Termin odpowiedzi minął w poniedziałek.

Katarzyna Rumowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane