"FT": Polska minister finansów chce zwiększyć wydatki socjalne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-11-2005, 14:47

Polska musi chronić wydatki na pomoc socjalną, inwestować więcej pieniędzy w projekty technologiczne i strzec się przed gwałtowną ekspansją sieci hipermarketów - oceniła w wywiadzie dla sobotniego "Financial Timesa" minister finansów Teresa Lubińska.

Polska musi chronić wydatki na pomoc socjalną, inwestować więcej pieniędzy w projekty technologiczne i strzec się przed gwałtowną ekspansją sieci hipermarketów - oceniła w wywiadzie dla sobotniego "Financial Timesa" minister finansów Teresa Lubińska.

    Minister powiedziała też brytyjskiemu dziennikowi, że będzie walczyć o nieco wyższy deficyt budżetowy w 2006 r., niż to zaproponował poprzedni rząd. "Jeśli premier będzie nalegał, deficyt wyniesie 30 mld złotych, ale ja uważam, że to ważne, by były wyższe wydatki na badania i rozwój" - zastrzegła. "W mojej opinii jeden miliard złotych nie zrobi różnicy" - dodała.

    Zdaniem Lubińskiej - jak pisze "FT" - dodatkowe wydatki budżetowe są potrzebne do przyspieszenia rozwoju sektora wysokich technologii w Polsce. "Uważam, że Polska powinna uzupełnić prywatny kapitał (przeznaczony na ten cel) z publicznych źródeł" - wskazała.

    Zaznaczyła też, że Polska powinna być nadal otwarta na zagraniczne inwestycje, preferując jednak inwestycje w produkcję. "Polska jest otwarta i taka pozostanie. Wyzwaniem dla nas jest to, byśmy więcej produkowali sami" - zadeklarowała.

    Oceniła przy tym, że sieci supermarketów, takie jak Tesco, "są przykładem swego rodzaju nieproduktywnej inwestycji, która nie jest potrzebna Polsce".

    "Hipermarkety jak Tesco sa nieinwestycyjne. Chodzi mi o to, że nie mają zasadniczego znaczenia dla wzrostu gospodarczego" - powiedziała Lubińska.

    Dodała, że Polska potrzebuje ukierunkowania na tworzenie miejsc pracy przy produkcji. Jej zdaniem - jakzaznacza dziennik - hipermarkety są "najprostszym typem inwestycji", bo zapewniają posady wymagające "stosunkowo małych umiejętności".

    Lubińska powiedziała też  "FT", że będąc radną w Szczecinie próbowała "przepędzić" z tego miasta hipermarkety, bo niszczą one małe sklepy.

       "FT" wybił fragment wywiadu dotyczący hipermarketów, zamieszczając go na pierwszej stronie. Przypomniał, że Tesco, największa sieć brytyjskich supermarketów, ma w Polsce 44 hipermerkety i 36 mniejszych marketów. Zatrudnia 20 tys. osób.

    Minister pytana przez brytyjską gazetę o polski system rent inwalidzkich, który zdaniem wielu ekspertów przyczynia się do niskiej stopy zatrudnienia powiedziała, że "problemem nie jest poziom wydatków socjalnych, lecz poziom ubóstwa w Polsce".

Patrycja Rojek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane