Czytasz dzięki

FT: Polska potrzebuje silnych instytucji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-09-2005, 09:08

Polska potrzebuje silnych instytucji: skuteczniejszych administracji, prokuratorów i sądów. Nowy rząd musi też pokazać małym miastom i wsiom, że tak jak Warszawa mogą czerpać korzyści z wejścia do UE - ocenia piątkowy "Financial Times".

Polska potrzebuje silnych instytucji: skuteczniejszych administracji, prokuratorów i sądów. Nowy rząd musi też pokazać małym miastom i wsiom, że tak jak Warszawa mogą czerpać korzyści z wejścia do UE - ocenia piątkowy "Financial Times".

Jak pisze dziennik, w wyniku piątych od czasu obalenia komunizmu wyborów - prawie na pewno - nastąpi zmiana u steru władzy.

"To niewątpliwy triumf demokracji. Obywatele byłego kraju komunistycznego wiedzą lepiej od innych, że zmiana rządu jest najlepszą obroną przed tyranią" - pisze "FT".

Dziennik zwraca jednak uwagę, że efektem ciągłej huśtawki władz w Polsce jest niedostateczna stabilność polityczna. "To nie jest jedynie problem Polski, ale prawie wszystkich byłych krajów komunistycznych. W regionie jedynie obecne władze na Słowacji zostały wybrane na powtórną kadencję" - zauważa gazeta.

Jak dodaje "FT", sami politycy twierdzą, że ta niestabilność to efekt bolesnych dla społeczeństwa, ale koniecznych reform, które muszą być wprowadzane.

Nowy polski rząd - zdaniem gazety - musi się więc nauczyć się od słowackiego m.in. tego, że takie zmiany trzeba wprowadzać w życie jak najszybciej. "To daje szansę wyborcom zapomnienia o +bólu reform+ i odczucia pewnych korzyści przed następnymi wyborami" - pisze.

Jak dodaje gazeta, przed nową władzą stoi też wyzwanie informowania obywateli o Unii Europejskiej. "Poza wielkimi dobrze prosperującymi miastami, niewielu Polaków widzi korzyści z członkostwa ich kraju w UE. Dla wielu z nich Unia jest czymś odległym" - dodaje dziennik.

Patrycja Rojek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane