"FT": Premier Węgier odmawia cięć w inwestycjach i świadczeniach socjalnych

Polska Agencja Prasowa SA
16-11-2005, 09:06

Premier Węgier Ferenc Gyurcsany, choć akceptuje potrzebę redukcji deficytu budżetowego w swoim kraju, odmawia cięć w świadczeniach socjalnych i inwestycjach w infrastrukturę - pisze środowy "Financial Times".

Premier Węgier Ferenc Gyurcsany, choć akceptuje potrzebę redukcji deficytu budżetowego w swoim kraju, odmawia cięć w świadczeniach socjalnych i inwestycjach w infrastrukturę - pisze środowy "Financial Times".

    Brytyjski dziennik powołuje się przy tym na wywiad z węgierskim premierem.

    "FT" przypomina, że w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska po raz kolejny skrytykowała Węgry za nadmierny deficyt budżetowy, a unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia ostrzegł, że może wstrzymać fundusze rozwojowe, dopóki Węgry nie spełnią swoich fiskalnych celów.

    Jak dodaje "FT", także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ostrzegł Węgry przed ekonomiczną niestabilnością, jeśli nie zredukują deficytu.

    "Poziom życia Węgrów jest znacznie niższy niż średnia w Europie" - powiedział tymczasem gazecie premier Węgier. Dodał, że akceptuje potrzebę redukcji deficytu, ale przed wiosennymi wyborami nie będzie obniżał inwestycji na rozwój infrastruktury i świadczeń socjalnych.

    Węgierski minister gospodarki i transportu Janos Koka podkreślił natomiast, że jego kraj jest coraz bardziej konkurencyjny i rozwija się. Dodał, że Bruksela będzie na "zupełnie złej drodze" zastanawiając się nad wstrzymaniem funduszy, z których powstają m.in. lotniska i autostrady na Węgrzech.

    W bieżącym roku deficyt budżetowy w tym kraju ma sięgnąć 6,1 proc. PKB, czyli o wiele więcej niż planowane 3,6 proc. Zdaniem wielu ekonomistów, deficyt będzie jeszcze wyższy.

    Węgry nie są w strefie euro, więc unijna rada ministrów finansów nie może ich ukarać za nadmierny deficyt. Stawia to jednak pod znakiem zapytania węgierskie plany wejścia do strefy euro w roku 2010, ponieważ kryteria dotyczące deficytu budżetowego są bardzo surowe - nie może on przekroczyć 3 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / "FT": Premier Węgier odmawia cięć w inwestycjach i świadczeniach socjalnych