FT: Problemy w funkcjonowaniu europejskich rynków energii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-11-2005, 08:58

Komisja Europejska odkryła poważne problemy w funkcjonowaniu europejskich rynków energetycznych - pisze we wtorek "Financial Times". Jak dodaje brytyjski dziennik, powołując się na projekt oświadczenia, Komisja zapowiada akcje przeciwko firmom, biorącym udział w antykonkurencyjnych działaniach.

Komisja Europejska odkryła poważne problemy w funkcjonowaniu europejskich rynków energetycznych - pisze we wtorek "Financial Times". Jak dodaje brytyjski dziennik, powołując się na projekt oświadczenia, Komisja zapowiada akcje przeciwko firmom, biorącym udział w antykonkurencyjnych działaniach.

"FT" pisze, że zdaniem Komisji, to, iż europejskie rynki energetyczne nie działają jeszcze w pełni na zasadach konkurencyjności, potwierdzają reakcje ze strony przemysłu energetycznego i klientów.

Dlatego - jak dodaje dziennik - KE będzie kontynuować analizę tego problemu i podejmie adekwatne środki w zakresie m.in. unijnych regulacji.

"FT" wyjaśnia, że Komisja rozpoczęła badanie rynków w czerwcu, gdy Europa i Świat stanęły w obliczu wzrastających cen paliw. Analiza miała wykazać, czy dochodzi na nich do antykonurencyjnych praktyk.

Jak dodaje gazeta - powołując się na projekt oświadczenia - wykryto pięć obszarów, na których rynki "działają wadliwie". Chodzi m.in. o to, że sprawy gazu i elektryczności są w wielu krajach członkowskich nadal skoncentrowane w rękach kilku operatorów - co ma negatywny wpływ na ceny i utrudnia dostęp do tego rynku innym przedsiębiorcom.

KE zwraca też uwagę - jak pisze gazeta - na niedostateczną przejrzystość w działaniach rynków oraz transgraniczne bariery w dostarczaniu gazu i elektryczności. Według Komisji m.in. ten ostatni problem utrudnia rozwój i integrację unijnego rynku energii.

Patrycja Rojek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane