FT: Putin zapewnia o rzetelności Rosji w kwestii dostaw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-05-2006, 08:50

Rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył na czwartkowym szczycie UE-Rosja w Soczi, że Moskwa była i zawsze będzie rzetelnym dostawcą surowców dla Europy - pisze w piątek brytyjski dziennik "Financial Times".

Rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył na czwartkowym szczycie UE-Rosja w Soczi, że Moskwa była i zawsze będzie rzetelnym dostawcą surowców dla Europy - pisze w piątek brytyjski dziennik "Financial Times".

Gazeta podkreśla, że prezydent Rosji próbował zmniejszyć napięcie, jakie między oboma stronami wywołały w ostatnim czasie kwestie energetyczne.

"FT" przypomina, że na przełomie roku 2005 i 2006 w następstwie sporu cenowego z Ukrainą rosyjski monopolista gazowy Gazprom odciął dostawy surowca dla Kijowa, co odbiło się też niekorzystnie na dostawach do Europy Środkowej i Zachodniej.

"Jednak Putin ostrzegł jednocześnie, że otwarcie zmonopolizowanego rosyjskiego rynku energetycznego, w tym udostępnienie gazociągów dla niezależnych producentów (na co nalega UE), musi być zrównoważone przez udostępnienie rosyjskim firmom infrastruktury w Europie" - czytamy w dzienniku.

Zdaniem gazety, w trakcie szczytu, jeden z rosyjskich dyplomatów zasugerował, że Rosja może niebawem ratyfikować Europejską Kartę Energetyczną, na co nalega Unia. Karta zobowiązuje sygnatariuszy do zliberalizowania dostępu do rynków energii i do rurociągów przesyłowych. Rosja ją podpisała, ale nie ratyfikowała i z tego powodu dokument nie obowiązuje.

"Financial Times" relacjonując szczyt w Soczi pisze również, że rosyjski minister ds. zasobów naturalnych Jurij Trutniew wezwał do zrewidowania dwóch najważniejszych inwestycji zagranicznych w tym kraju: Sachalin-1 i Sachalin-2. Jego zdaniem, w umowach z zagranicznymi partnerami są elementy, z których Rosja nie jest zadowolona.

Sachalin-1 i Sachalin-2 to dwa z pięciu wspólnych projektów eksploatacji złóż ropy na Sachalinie. Projekty te mają łączną wartość 50 mld dolarów. Uczestniczą w nich m.in. Exxon Mobil Corp., BP Plc, Royal Dutch Shell Plc oraz trzy inne firmy zachodnie, a także firmy indyjskie.

Z kolei rosyjski minister rozwoju gospodarczego i handlu Gierman Grief oświadczył na szczycie, że Rosja zamierza respektować międzynarodowe umowy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane